Ana SayfaAkademik KadroLisans ProgramıLisansüstü ProgramıEtkinliklerLinklerİletişim
 
 
 

Me Design Exhibition

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü "MEDesign: Forme del Mediterraneo" etkinliklerinde...

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Cenova’nin 2004 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması sebebiyle gerçekleştirilen bir dizi etkinlik kapsamında, İtalyan üniversitelerinin oluşturdukları ”Sistema Design Italia” grubunun desteğiyle Genova Tasarim Üniversitesi (GUD) tarafindan duzenlenen MEDesign: Akdeniz’in Biçimleri (5 Kasim - 12 Aralik 2004) uluslararasi tasarım sergisi ve etkinliklerine katılmaktadir.

Cenova'da tarihi Borsa binasinda gerçekleşen etkinlikte ”birleştiren ve ayıran Akdeniz" genel tema olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda Akdeniz ülkelerinin kültür farkları ve/ya benzerlikleri, gündelik yaşam pratikleri ve ona bağli olarak nesnelerin çesitliliği üzerinden temsil edilmektedir.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü etkinliklere iki sergi ve bir sunum ile katılmaktadir. Bunlardan ilki “Türk Çay Kültürü’nün tanıtıldığı, ikincisi ise [is]tainers [con]tanbul: Geleneksel Türk Gıda Ürünleri için Yeni Ambalaj Tasarımı Önerileri’nden oluşan öğrenci projeleri sergisidir.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nün ME.Design etkinliklerine katılımı Ambalaj Sanayicileri Dernegi (ASD), İstanbul Uluslararası Ambalaj Fuarı ve TÜYAP sponsorluğunda gerçekleşmektedir.

Sergi Organizasyonu

Y. Doc.Dr. Şebnem Timur,
Doc.Dr. Özlem Er,
Ogr. Gor. Ece Arıburun,
Ars. Gor. Turgut Çırpanlı.

"ME Design - Forme del Mediterraneo" etkinliği ile ilgili ayrıntılı bilgi için:
http://www.gud.unige.it/gudeventi.htm (İtalyanca)

Basın Bültenleri

ITU - ME.Design Basın Duyurusu (pdf, Türkçe)
ITU - ME.Design Press Release (pdf, English)
ITU - Istanbul Containers Press Release (pdf, English, Italiano)

Genel Bilgi

ME Design - Forms of Mediterraneo Sergi Broşürü 1(pdf, English, Italiano)
ME Design - Forms of Mediterraneo Sergi Broşürü 2(pdf, English, Italiano)

Geleneksel Türk Gıda Ürünlerine Yeni Ambalaj Tasarımı Önerileri SergisiİTܒnün öğrenci projelerinden oluşan "Geleneksel Türk Gıda Ürünlerine Yeni Ambalaj Tasarımı Önerileri" standında ise “[is]tainers [con]tanbul” sloganı ile; kestane şekeri, pestil, lokum, salep, ayçekirdeği, çay ve Türk kahvesi gibi kültürümüzle özdeşleşmiş ürünlere yönelik olarak geliştirilen yeni ambalaj tasarımı önerileri sergilenmektedir. Sergilenen ambalaj tasarımları söz konusu ürünlere yeni bir kimlik kazandırarak katma değerlerini artırmayı ve iç ve dış pazarlarda farklı kullanıcılara ulaştırmayı hedeflemektedir. Sergi, Doç.Dr.Özlem Er, Ali Bakova ve araştırma görevlileri Cem Alppay, Pınar Yalçın, Turgut Çırpanlı ve Sinan Ödekan yürütücülüğünde İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2. sınıf öğrencileri ile EUT 212 Product Design IV dersi kapsamında geliştirilen öneriler arasından seçilen ambalaj tasarımlarından oluşmaktadır.

Türk Çay Kültürü SergisiİTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün "Türk Çay Kültürü"nü tanıtmayı hedefleyen standında, dünden bugüne çay demleme ve içme alışkanlıklarımızın bir uzantısı olarak kullanılan çeşitli çay bardakları, tabakları ve en sıradanından, elektrikli çay makinasına kadar varan bir yelpazede çaydanlıklardan oluşan bir dizi ürün sergilenecektir. Aynı tipolojiye sahip olup aynı fonksiyonu yerine getirdiği halde çaydanlıkların birbirinden malzeme, teknoloji ve tasarım özellikleriyle ayrılması ve bu “farklılık” serginin asıl temasını oluşturmaktadır. Benzer şekilde ince belli çay bardakları ve tabaklarındaki varyasyon, Akdeniz kültürünün çeşitliliğe dayanan yapısı içinde bize özgü yerel farklılıkları ve zenginliği ifade etmesi bakımından çarpıcıdır. Bu sergiye Ala Çaydanlık, Arzum, Bayıner, Arçelik, Hisar, Jumbo, Korkmaz ve Paşabahçe firmaları ürünlerini göndererek katkıda bulunmuşlardır.


ProjelerActive Energy Food - Akin Bacioglu / TIF Download TIF

Turkish Delight - Berrak Karaca / TIF Download TIF

The Last Pawn - Koray Ozsoy / TIF Download TIF

Twisting Candies - Maral Kinran / TIF Download TIF

Easy Coffee - Renk Dimli / TIF Download TIF

Rolly - Secil Ugur / TIF Download TIF

Turkish Tea - Yekta Gurel / TIF Download TIF

Imajlar
Afiş