Ana SayfaAkademik KadroLisans ProgramıLisansüstü ProgramıEtkinliklerLinklerİletişim

Güçlü Uluslararası İlişkiler


İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü küreselleşmenin gerekli kıldığı güçlü bir uluslararası ilişkiler ağına sahiptir. Bölüm International Council of the Societies of Industrial Design (ICSID) ve International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media CUMULUS üyesidir. Mart 2002 Turkiye'deki ilk ICSID etkinliğine, ICSID Executive Board Meeting'e evsahipliği yapmıştır. Nisan 2003'de İTÜ EÜTB Milano Uluslararası Mobilya Fuarı bünyesinde her yıl düzenlenen Salone Satellite sergisine katılarak, Türkiye'yi bu önemli tasarım etkinliğinde ilk kez temsil etmiştir. Proje Milano sayfası >.

Bölüm, yurtdışındaki akademik etkinliklere yoğun ve düzenli olarak katılmakta ve Design Research Society (DRS) ve ICSID gibi uluslararası tasarım kuruluşlarında aktif roller almaktadır. On yıl içinde İstanbul'da 2 uluslararası kongre gerçekleştirmiştir; hemen her yıl yabancı tasarımcılarla atölye çalışmaları düzenlemekte ve ITU International Design Lectures başlığı altında yabancı tasarımcı ve eğitimciler tarafından verilen seminerlere ev sahipliği yapmaktadir. Ayrıca İTÜ EÜTB 2007-2009 yılları arasında 7 farklı Avrupa üniversitesinden mühendislik ve tasarım bölümleriyle beraber Kortrijk (Belçika'da) University College West Flanders-HOWEST Dept. of Industrial Design Engineering evsahipliğinde gerçekleştirilen "Multidisciplinary Approach to Product Innovation" Socrates Intensive Program (IP) katılmıştır.

İTÜ EÜTB 11 farklı ülkeden 21 farklı tasarım okuluyla ERASMUS ve ikili anlaşmalar yoluyla öğrenci değişim programları yürütmektedir.

Aalto University (TAIK-UIAH) (Finlandiya)
Ecole Superieure d'Art et Design - ESAD de Reims- (Fransa)
ESCI Les Ateliers (Fransa)
Fachochschule Coburg (Almanya)
Hochschule Bremen (Almanya)
Staat. Hoch. für Gestaltung Karlsruhe (Almanya)
Stuttgart State Academy of Art and Design (Almanya)
University College West Flanders-HOWEST (Belçika)
University of the Aegean (Yunanistan)
Politecnico di Milano (İtalya)
Politecnico di Torino (İtalya)
University of Sassari (İtalya)
Technical University of Delft (TU Delft) (Hollanda)
Korean Advanced Institute of Science & Technology - KAIST (Güney Kore)
Estonian Academy of Arts (Estonya)
Malmö University (İsveç)
University of Göteborg (İsveç)
Linnaeus University (İsveç)
Sheffield Hallam University (İngiltere)
Leeds Metropolitan University (İngiltere)
National Institute of Design - NID (Hindistan) (onay bekliyor!)