Ana SayfaAkademik KadroLisans ProgramıLisansüstü ProgramıEtkinliklerLinklerİletişim

Lisansüstü Programları


İTÜ Fen Bilimleri bünyesinde Endüstri Ürünleri Tasarımı Anabilimdalına bağlı Yüksek Lisans (MSc) ve Doktora (PhD) programları mevcuttur. Yüksek Lisans programı 1989, Doktora programı ise 1996'dan bu yana devam etmektedir.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Yüksek Lisans Programı Türkiye'de en fazla başvuru yapılan Endüstriyel Tasarım lisansüstü programıdır; ilan edilen her bir kişilik kontenjan için en az 5 veya üzerinde başvuru yapılmaktadır. Disiplinlerarası ve araştırma odaklı yapısıyla yüksek lisans programı Endüstri Ürünleri Tasarımı dışındaki mühendislik, mimarlık, güzel sanatlar ve sosyal bilimler (pskoloji, sosyoloji, antropoloji vb.) alanında lisans derecesine sahip adayların başvurularına da açıktır. Bu adaylar kabul edildikleri takdirde 15 kredilik bir lisans hazırlık programını bitirmek zorundadır.

Lisanüstü düzeyde tez/araştırma konuları: tasarım yönetimi, tasarım stratejileri, tasarım yöntemleri, kullanıcı odaklı tasarım, tasarım araştırma yöntemleri, tasarım tarihi, etkileşim tasarımı, tasarım politikaları, tasarım felsefesi, tasarım süreçleri, tasarım bağlamında kültür, sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik, yaratıcılık, girişimcilik, semantik, inovasyon vb. dir. Ayrıntılı konu listeleri için Bölüm öğretim üyelerinin sayfaları incelenebilir. 1998'den bu yana İTÜ Yüksek Lisans programında tamamlanmış tezlerin (MSc) özetlerine ulaşmak için lütfen bağlantıyı takip edin.

İTÜ dışındaki farklı devlet ve vakıf üniversitesinden çok sayıda öğretim elemanı ve önde gelen sanayi kuruluşlarından çok sayıda profesyonel de İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kayıtlıdır. Bu niteliğiyle İTÜ lisansüstü programları endüstriyel tasarım konusunda Türkiye'deki en büyük ( Türkiye'deki lisansüstü öğrencilerinin %40 ) ve çeşitlilik içeren araştırma ve eğitim platforumunu oluşturmaktadır.

İTÜ Lisansüstü programları güçlü ERASMUS ve yerel sanayi bağlantılarıyla desteklenmektedir. Endüstri Ürünleri Tasarımı Lisanüstü Programına kayıtlı öğrenciler, Bölümün Türkiye'de en fazla sayıda ERASMUS anlaşmasına sahip olmasının sağladığı avantajla, 9 farklı Avrupa ülkesinden 17 tasarım okulunda en az bir dönem eğitim görme imkanı kazanıyorlar. Ayrıca, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Lisansüstü Programına kayıtlı ögrencilerin tez araştırmaları, 3 Mart 2009 tarihinde İTÜ rektörlüğü ve Eczacıbaşı Holding arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Eczacıbaşı Holding Şirketlerinin önerecekleri konularda yapılmak kaydıyla desteklenebilmektedir.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Lisansüstü Programları tanıtım broşürünü buradan indirebilirsiniz.


Başvuru ve Kabul
Yüksek Lisans ve Doktora programlarına Güz ve Bahar Dönemlerinde öğrenci kabul edilmektedir. Başvuru koşulları ve tarihleri İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü ve İTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı sayfalarından öğrenilebilir.


Endüstri Ürünleri Tasarımı Lisansüstü Programları'na ait güncel ders listesi ve içeriklerine Fen Bilimleri Enstitüsü'ne ait PETEK web uygulaması üzerinden erişilebilir.