Ana SayfaAkademik KadroLisans ProgramıLisansüstü ProgramıEtkinliklerLinklerİletişim

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (EÜTB) 1993 yılında, teknolojik altyapı, yönetim becerileri, yaratıcılık ve girişimcilik açısından güçlü tasarımcılara duyulan gereksinimi karşılamak amacıyla kurulmuştur. İTÜ EÜTB, Türk endüstrisinin ağırlıklı olarak yer aldığı İstanbul'da lisans düzeyinde İngilizce, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde İngilizce ve Türkçe olarak tasarım eğitimi vermektedir.  


2019-2020 Bahar Yarıyılı ders katalog formları

Bölümümüz tarafından 2019-2020 Bahar Yarıyılında açılan lisans derslerine ait ders müfredat formlarını bağlantıyı izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

Bülten: 2017-2019

2017-2019 yıllarına ait İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü etkinlik ve faaliyetlerini içeren haber bültenimizi bağlantıyı izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğine ATÖLYE’den Atılım Şahin konuk oldu

designtalks viii
“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğinin sekizincisine konuk olan ATÖLYE’nin Yaratıcı Platform Direktörü Atılım Şahin, 27 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşen etkinlikte ‘Tasarımda Disiplinlerötesi Yaklaşımlar: ATÖLYE’den İyi Uygulama Örnekleri’ başlıklı bir konuşma yaptı. Şahin konuşmasında, ATÖLYE’de yaratıcı platform ile stratejik tasarım stüdyosunu nasıl bir araya getirdiklerine, uluslararası iş birliklerine ve firma içindeki yaratıcı düşünme süreçlerine değindi.

İTÜ EÜTB “Design Week Turkey 2019” katılımı

dwt workshops
14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen “Design Week Turkey 2019” kapsamında, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü “Tasarım Odaklı Düşünce Çalıştayları” gerçekleştirdi. Bölümde görev yapan 2 öğretim üye veya görevlisi ile en az 2 araştırma görevlisinin yürüteceği şekilde birbirinden bağımsız temalarla düzenlenen çalıştaylarda deneyim tasarımı, sosyal sorumluluk ve geridönüşüm konuları ele alındı. İlgili çalıştaylar, 14 Kasım Perşembe günü Öğr.Gör.Dr. Ece Arıburun Kırca, Dr. Demet Günal Ertaş ve araştırma görevlileri Ersegün Erciş ve Ahmet Hamurcu yürütücülüğünde “Hediye Verme Deneyimini Yeniden Düşünmek”; 15 Kasım Cuma günü Prof.Dr. Gülname Turan, Öğr.Gör. Miray Boğa ve araştırma görevlileri Kübra Dolap Yıldız, İffet Pala ve Enver Tatlısu’nun yürütücülüğünde “Sosyal Sorumluluğu Yeniden Düşünmek”; ve 16 Kasım Cumartesi günü Prof.Dr. Şebnem Timur, Dr.Öğr.Üyesi Deniz Leblebici Başar ve araştırma görevlileri Gizem Çelebi, Pelin Efilti ve Derya Gürcan’ın yürütücülüğünde “Geridönüşümü Yeniden Düşünmek” temaları altında gerçekleşti. Çalıştayların yanı sıra, bölümümüze ait standda da 2018-2019 Bahar Yarıyılında EUT320E Industrial Product Design III ve EUT319E Industrial Product Design II dersleri kapsamında BSH Türkiye iş birliğiyle hayata geçen projenin çıktıları hazırlanan videolar üzerinden paylaşıldı, firma tarafından satın alınan İdil Akman ve Ferda Özdülger’e ait projelerin paftaları sergilendi.

İTÜ EÜTB “Design Turkey 2019” Başarısı

T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu işbirliğiyle bu yıl 8. kez verilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri kapsamında 8’i "üstün", 36’sı "iyi" ve 18’i "kavramsal" ödül olmak üzere toplam 62 ödül verildi. Bu yılki seçici kurulunda bölümümüz öğretim üyesi Prof.Dr. Gülname Turan ile bölümümüz mezunları Görkem Erdoğan ve Semiha Kan’ın da yer aldığı Design Turkey 2019’da, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün iki mezunu “Üstün Tasarım”, iki mezunu da “İyi Tasarım” ödüllerine layık bulundu. Mezunlarımızdan, “Üstün Tasarım” ödülünü, Studio Kali için tasarladığı “Sama Mobilya Serisi” ile kazanan Fulden Topaloğlu ile Fatih Özger ile birlikte Kütahya Porselen için tasarladıkları “Çok Renkli Porselen Yemek Seti” ile kazanan Şenol Duman’ı; ve “İyi Tasarım” ödülünü Soner Ilgın ile birlikte tasarladıkları “Arçelik Mini Fırın” ile kazanan Muhammet Ramoğlu ile Onur Çavdar, Ece Nur Yanık, Sinan Altun ve Ümit Altun ile birlikte tasarladıkları “Arzum OKKA Türk Kahvesi Makinesi” ile kazanan Mert Altun’u tebrik ederiz.

Prof.Dr. Şebnem Timur DWT’19 “Tasarımda Geleceğin Kariyerleri” Panelinde yer aldı

dwt ogut
Prof.Dr. Şebnem Timur, 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen “Design Week Turkey 2019” kapsamında, 15 Kasım Cuma günü Ana Sahne’de gerçekleşen “Tasarımda Geleceğin Kariyerleri (Future Careers in Design)” panelinde konuşmacı olarak yer aldı. Prof.Dr. Gülay Hasdoğan’ın moderasyonununda, Ralph Wiegmann, Deniz Ova ve Refik Burak Atatür’ün de katılımıyla gerçekleşen panelde, tasarımın ve tasarım pratiğinin dönüşen tanım ve kapsamları ile bu dönüşümün tasarım öğrencilerine ve genç profesyonellere sunduğu yeni kariyer olanakları tartışıldı.

Prof.Dr. Gülname Turan ve Araş.Gör. Enver Tatlısu DWT’19 Tasarım Söyleşilerinde yer aldı

dwt turantatlisu
14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen “Design Week Turkey 2019” kapsamında gerçekleştirilen “Design Talks” etkinliğinde Prof.Dr. Gülname Turan ve Araş.Gör. Enver Tatlısu, 14 Kasım Perşembe günü “Modüler Ürün Ara Yapıları Tasarımı: Yeni Modülariteler” başlıklı panelde konuşmacı olarak yer aldılar. “Ürün tasarımına bakış açımızın değiştirilmesiyle kullanıcıların teknoloji ile daha özgür bir ilişki kurmaları sağlanabilir mi?” sorusuna cevap aranan söyleşide, konuşmacıların yürüttükleri proje dersi üzerinden güncel tasarım ve üretim yöntemlerinin döngüsel ekonomi, sosyal inovasyon ve 'üreten tüketici' (prosumer) gibi kavramlar ile ilişkileri irdelendi.

“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğine KUAR Araştırma Merkezi araştırmacıları konuk oldu

designtalks vii
“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğinin yedincisinde ‘Koç Üniversitesi Arçelik Yaratıcı Endüstri Araştırmaları Merkezi’nden (KUAR) Dr. Çağlar Genç, Ceylan Beşevli, Hayati Havlucu ve Yağmur Kocaman’ı konuk ettik. 30 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen ve konukların KUAR Araştırma Merkezi’ndeki deneyimlerini paylaştıkları etkinlikte ‘etkileşim tasarımı’ ile ‘endüstriyel tasarım’ arakesitinde tasarımın araştırmadaki rolü tartışıldı. Disiplinler arası araştırmanın öneminin vurgulandığı söyleşide tasarım odaklı araştırma süreçleri detaylı olarak anlatılırken; merkezde yürütülen projeler üzerinden kullanıcılarla yapılan örnek saha araştırmaları ve atölye çalışmaları da katılımcılarla paylaşıldı.

“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğine mezunumuz Betül İnci konuk oldu

designtalks vi
“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğinin altıncısında Parla Design’ın Tasarım ve Proje Direktörü 2012 yılı mezunumuz Betül İnci’yi konuk ettik. 23 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen etkinlikte Parla Design’da otel ve restoran sektörü için geliştirilen mobilya tasarımları üzerinden endüstri ürünleri tasarımcılarının sektördeki rolleri ve katkıları tartışıldı. Tasarım odaklı düşünmenin öneminin vurgulandığı söyleşide firmanın ürün geliştirme süreçleri ‘Tasarım, Geliştirme ve Kişiselleştirme’ olmak üzere üç farklı başlık altında detaylı olarak anlatılırken; tasarlanan ürünlere ait eskiz çalışmaları ve atölye süreçleri de öğrencilerle paylaşıldı.

Zagreb Üniversitesinden Vedran Kasap ve Ivana Fabrio bölümümüze konuk oldular

fabriokasap
Zagreb Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Ürün Tasarımı Bölümünden öğretim üyeleri Vedran Kasap ve Ivana Fabrio 19-20 Eylül 2019 tarihlerinde bölümümüzün misafiri olarak bölüm ve fakülte ölçeğinde çeşitli etkinliklere katıldılar. İTÜ Taşkışla ve Ayazağa Yerleşkeleri ile Teknokent’i ziyaret eden, Kasap ve Fabrio, bölümümüz lisans öğrencilerine yönelik kurum ve bölümlerini tanıtan bir sunumun yanı sıra, 20 Eylül 2019 günü İTÜ Mimarlık Fakültesi “architalkture” serisi kapsamında herkese açık bir de seminer verdiler. Seminer kapsamında Kasap, Hırvatistan Ulusal Parklarına yönelik markalama ve yönlendirme tasarımı çalışmalarını, Fabrio ise katılımcı tasarım araştırmalarının gelişiminin yanı sıra, sosyal inovasyon platformları ve STK işbirlikleriyle gerçekleştirdikleri projeleri süreçler ve örnekler üzerinden paylaştı.

Öğrencimiz Semih Arslan’ın “MAKSDER 2019” Yarışma Başarısı

arslan maksder
Bölümümüz son sınıf öğrencisi Semih Arslan, Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği'nin (MAKSDER) endüstri ürünleri tasarımı bölümü öğrencileri ve yeni mezunlarının katılımına açık olarak düzenlediği 10. Ulusal Mobilya Aksesuarları Tasarım Yarışması’nda "Giysi/Giyinme Odası Dolabı Organizasyonu" kategorisinde 3.lük ödülüne layık bulundu. 18 Eylül 2019 günü düzenlenen törenle ödülünü alan öğrencimizi tebrik ediyoruz.

Akademisyen ve Öğrencilerimiz BSH Türkiye Proje Fuarı ve Paneline Katıldı

bsh2
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü akademisyen ve öğrencileri BSH Türkiye’nin Çerkezköy Kampüsünde düzenlenen Üniversite Proje Fuarı etkinliğine ve takip eden panele katıldılar. 2 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen fuar kapsamında firmanın İTÜ, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi ile yürüttüğü projelerin çıktıları sergilenirken, öğrencilerimiz projelerini tanıtma, firma temsilcilerinden geribildirim alma, ve farklı disiplinlerden diğer üniversite öğrencileri ile fikir alışverişinde bulunma imkanı buldular. Etkinlik kapsamında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden Prof.Dr. Şebnem Timur, Öğr.Gör.Dr. Ece Arıburun Kırca ve Araş.Gör. Ersegün Erciş’in katılımıyla düzenlenen panelde ise üniversite-sanayi işbirliği proje süreçleri ve tasarımın geleceği konuları ele alındı. Sergi ve panele konu olan projeler 2018-2019 Bahar Yarıyılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve BSH Türkiye iş birliği ile lisans ve lisansüstü seviyelerde üç farklı proje stüdyosunda ele alınan endüstriyel tasarım ve araştırma projelerinin çıktılarından oluşuyordu. İlgili projelerin yürütücülüklerini (i) EUT320E Industrial Product Design III ve EUT319E Industrial Product Design II dersleri kapsamında Prof.Dr. Şebnem Timur, Öğr.Gör.Dr. Ece Arıburun Kırca, Misafir Öğretim Görevlisi Seyman Çay, Araş.Gör. Ahmet Hamurcu, Araş.Gör. Güzide Güzelbey Esengün, (ii) EUT220E Industrial Design Studio I dersi kapsamında Doç.Dr. Çiğdem Kaya Pazarbaşı, Araş.Gör. Ersegün Erciş, Araş.Gör. Sena Semizoğlu, ve (iii) EUT508E Advanced Design Project II dersi kapsamında Dr.Öğr.Üyesi Deniz Leblebici Başar ve Dr.Öğr.Üyesi E.Cem Alppay gerçekleştirdiler.

2018-2019 yılı Lisans Mezunlarımızı uğurladık

mezuniyet19
Lisans programından ilk mezunlarını 1997 yılında veren, 2019 yılı itibariyle toplam lisans mezun sayısı 699'a ulaşan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, bu yıl da, 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü önce Taşkışla'da, ardından İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde düzenlenen mezuniyet törenleri ile, 2018-2019 yılı lisans mezunlarını uğurladı. Bölümümüzün bu yılki mezunları arasında Aykut Adalı bölüm birincisi, Yusuf Elbir bölüm ikincisi, Yağmur Baki bölüm üçüncüsü olmaya hak kazandılar. Tüm mezunlarımızı tebrik ediyor, genç meslektaşlarımıza gelecek yaşamlarında başarılar diliyoruz!

Öğrencimiz Gülce Apak ETMK Dünya Endüstriyel Tasarım Günü etkinliğinde konuşmacı olarak yer aldı

apak wdo
Öğrencimiz Gülce Apak, 2018-2019 Bahar Yarıyılı EUT 320E Industrial Design Studio III dersi kapsamında ele alınan “Design for Diversity: Exploring Social Connections through Cultural Probes” konusunda geliştirdiği “Zero Waste Kitchen” projesi ile, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) ve ATÖLYE’nin 29 Haziran Dünya Endüstriyel Tasarım Günü kapsamında düzenlediği “Sorumlu Tüketim ve Üretimde Tasarımın Rolü” başlıklı etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı. Gündelik yaşamda farklı nedenlerden dolayı birbirleriyle kısıtlı etkileşimde bulunan toplulukları anlama ve bu etkileşimi evrensel temalara yönelik sistem tasarımları ile zenginleştirmenin hedeflendiği projenin yürütücülüğünü Dr.Öğr.Üyesi Özge Merzali Çelikoğlu, Öğr.Gör. Miray Boğa ve Araş.Gör. Kübra Dolap Yıldız üstlendiler. Bu kapsamda, ev hanımları ile memleketlerinden uzakta öğrenim gören üniversite öğrencilerini bir araya getirmeyi amaçlayan Gülce, öncelikle “cultural probes” yöntemi ile detaylı bir kullanıcı araştırması yürüttü; analiz ve kavramsallaştırma süreçleri sonucunda mutfak adası, bilgilendirme panosu ve kompost kutusundan oluşan bir ürün ailesi tasarlayarak, bu iki topluluğun birlikte çalışabilecekleri bir mutfak atık yönetim sistemi olan “Zero Waste Kitchen” projesini geliştirdi.

“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğine Peak mobil oyun tasarımcıları konuk oldu

designtalks v
“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğinin beşincisinde Peak tasarımcıları Başar Muluk ve Yekta Ömer Akyol’u konuk ettik. 15 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen etkinlikte Peak’te geliştirilen iki mobil oyunun tasarım süreçleri üzerinden endüstri ürünleri tasarımcılarının sektördeki rolleri ve katkıları paylaşıldı. Kullanıcı araştırmalarının öneminin vurgulandığı söyleşide firma içinde kullanılan “Scrum” çalışma yönteminin detayları anlatıldı, mobil oyun tasarımında kariyer hedefleyen öğrencilere illüstrasyon ve animasyon alanlarında kendilerini geliştirmeleri önerildi.

İTÜ EÜTB 24. ETAK toplantısına katıldı

etak24
Endüstriyel Tasarım Bölümleri Akademik Konseyi’nin 24. toplantısı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde 10 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşti. “Kurumsal Gelişim” teması altında yüksek öğretimde kalite güvencesi ve akreditasyon konularının tartışıldığı ve değerlendirildiği toplantıya bölümümüzü temsilen Bölüm Başkanımız Prof.Dr. Şebnem Timur ile Araş.Gör. Seda Duman katıldılar.

İTÜ Tekstil Mühendisliği ile iş birliği projesi

idsheader
2018-2019 Bahar Yarıyılı "EUT220E Industrial Design Studio I" dersi kapsamında, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ile İTÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü arasında bir iş birliği projesi gerçekleştirildi. İlgili stüdyo dersine kayıtlı öğrencilerimiz, İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Kompozit Laboratuvarı'nda üretilen geri dönüştürülmüş şişe kapakları ile lamine edilmiş kumaşları kullanarak yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları tasarladılar. Ocak 2019 itibariyle Türkiye’de alışveriş poşetlerinin ücretli hale gelmesi, alışveriş alışkanlıklarında da bir değişimin yolunu açmış, bu durum yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarını güncel bir konu haline getirmiştir. Proje kapsamında da bu yeni uygulamanın altı çizilerek kullanıcı araştırması safhasında farklı alışveriş deneyimleri gözlemlendi ve ön görülen alışveriş alışkanlıklarına yönelik tasarım kriterleri oluşturuldu. Malzemenin potansiyellerini keşfetmek ile alışveriş deneyimine katkı sunmanın hedeflendiği projenin yürütücülüğünü Dr. Öğr. Üyesi Koray Gelmez ile araştırma görevlileri Emrah Özturan ve İffet Pala üstlenirken, İTÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İpek Yalçın Eniş, Dr. Hande Sezgin ve Semih Özkür süreç boyunca etkin bir şekilde malzeme geliştirme, üretim ve mühendislik desteği sağladılar. Bu disiplinlerarası uygulama ile öğrenciler malzeme ve üretim kısıtları ile kullanıcı ihtiyaçlarını gözeterek proje geliştirmeyi deneyimlediler.

“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğine Userspots’ta çalışan mezunlarımız konuk oldu

designtalks iv
“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinlik dizisi farklı sektörlerde çalışan tasarım profesyonellerinin seminerleri ile devam ediyor. Etkinliğin dördüncü konukları 2016 yılı mezunumuz Merve Alioğlu ile 2017 yılı mezunlarımız Mustafa Terzioğlu ve Belis Su Alper oldu. 13 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen etkinlikte, mezunlarımız Userspots’ta kullanıcı deneyimi tasarımı (UX) alanında yaptıkları çalışmaları paylaştı. Sunumda, kullanıcı deneyimi tasarımında hangi süreçlerin işlediği ve bu alanda kullanıcı araştırmalarının nasıl yürütüldüğü sorularına cevap arandı. Ayrıca endüstri ürünleri tasarımı öğrenci ve mezunları için kullanıcı deneyimi tasarımı alanında artan istihdam olanakları ile bu iki alanın kesiştiği yönler tartışıldı.

“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğinde Onur Onrat konuğumuz oldu

designtalks iii
“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinlik dizisinin üçüncü konuğu 2007 yılı mezunumuz Onur Onrat oldu. 13 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen etkinlikte Onrat, “Arçelik’te nasıl tasarlıyoruz?” başlığı altında firma bünyesindeki ürün geliştirme ve tasarım süreçlerini 5 farklı örnek üzerinden paylaştı. Arçelik’te tasarım süreçlerinde yer alan paydaşların rolleri ve tasarımcıların bu paydaşlarla iletişiminin merkeze alındığı sunum soru-cevap bölümüyle devam etti, özellikle lisans öğrencileri tarafından yoğun bir ilgi gördü.

“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğinde Ecren İlter ve Şenol Duman'ı ağırladık

designtalks ii
"Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinlik dizisinin ikinci konukları 2014 yılı mezunlarımız Ecren İlter ve Şenol Duman oldu. 26 Aralık 2018 günü gerçekleşen etkinlikte mezunlarımız, Kütahya Porselen’deki deneyimlerini “Özel Sektörde Tasarımcı Olmak Tasarımcı Kalmak” başlıklı bir konuşma ile anlattılar. Seminerin devamında özellikle kurumsal bir firmada tasarımcıların rollerine yönelik soruları yanıtladılar.

İTÜ EÜTB Design Turkey 2018 başarısı

designturkey
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün çok sayıda mezunu ve öğrencisi, T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu işbirliğiyle bu yıl 7. kez verilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri kapsamında "Üstün Tasarım", "İyi Tasarım", ve "Kavramsal Tasarım" ödüllerine layık bulundular:
Üstün Tasarım Ödülü
Muhammet Ramoğlu (Ekip arkadaşları ile birlikte) - Dot Matrix Cam Ocak - Firma: Neopia
İyi Tasarım Ödülü
Meltem Maralcan, Omlet İstanbul - Nest Aydınlatma - Firma: İkizler Aydınlatma
Onur Onrat (Ekip arkadaşları ile birlikte) - Buzdolabı - Firma: Arçelik
Şenol Duman (Ekip arkadaşları ile birlikte) - Starbucks Türk Kahvesi Fincan Seti - Firma: Shaya
Gülbin Yılmaz (Ekip arkadaşları ile birlikte) - Dayanıklı Kasa - Firma: Bora Plastik
Murat Hondu (Ekip arkadaşları ile birlikte) - Sıcak Hava Kalkanlı Fırın - Firma: Vestel Beyaz Eşya
Kavramsal Tasarım Ödülü
Ece Çınar (Ekip arkadaşları ile birlikte) - Tantunimaker
Örsan Berkay Tülüce - Iglo; Memory Pot
Ayşe Selin Yağsan - Silsüpür; Smart Container

“Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinliğinde DAY Studio’yu ağırladık

designtalks i3
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü olarak öğrenci, akademisyen, mezun ve tasarım profesyonellerinin paylaşımda olduğu bir platform oluşturmak ve öğrencilerimizi tasarım alanında farklı sektörlere ait mesleki deneyimlerle tanıştırmak amaçlarıyla kurguladığımız "Tasarım Söyleşileri | Design Talks” etkinlik dizisinin ilk konukları 2010 yılı mezunları Doğanberk Demir ve Yeşim Eröktem oldu. 28 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen etkinlikte, mezunlarımız, kurucusu oldukları Day Studio’yu "Yerelden Globale Bir Tasarım Ofisinin Hikayesi” başlıklı bir konuşma ile anlatıp öğrencilerin tasarım girişimciliğine ve tasarım süreçlerine ilişkin sorularını yanıtladılar.

İTÜ EÜTB Design Week Turkey 2018 Üniversiteler Standında yer aldı

designweek18 1
16-18 Kasım 2018 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye’nin en kapsamlı tasarım etkinliği Design Week Turkey 2018’in Üniversiteler Standı’nda lisans öğrencilerimizin inisiyatifi ile hazırlanan bir sergi ile yer aldık. Sergi için öğrencilerimiz “tasarım”ı ve Taşkışla’daki gündelik hayatlarını anlatan bir video hazırladılar. Sergi kapsamında tasarımı “üç nokta”, “soru işareti”, “ünlem” gibi karakterlerle tanımlayan öğrencilerimiz, önerdikleri bu karakterleri ziyaretçilerin oylamasına sundular. Bu tanımlar arasında, tasarımın bir süreç olduğu, bir soru olduğu, anlam içerdiği, değer kattığı ve bir eylem olduğu şeklinde önermeler yer almaktaydı. Sergi sonunda bu önerilerden en çok oyu alan “soru işareti” olurken; bu oylamanın yanı sıra ziyaretçiler kendi tasarım tanımlarını “post-it”ler aracılığıyla sergiye ekleyebildiler. Berat Efe Alkan, Asya Naz Altun, Gürkay Aydoğmuş, Aysima Erdemirci, Betül Fındık, Dilara Gül ve Melike Şenel tarafından tasarlanan serginin koordinasyonunu ise Dr. Öğr. Üyesi Koray Gelmez ve Prof. Dr. Şebnem Timur Öğüt üstlendi. Sergi kapsamında hazırlanan videoyu bağlantıyı takip ederek izleyebilirsiniz.

”Endüstriyel Tasarım Eğitiminde Sanal Gerçeklik Teknolojisi Kullanımı” araştırmasının ön bulguları 4. İstanbul Tasarım Bienalinde sunuldu

bienal vr
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü araştırma görevlilerinden Ahmet Hamurcu’nun doktora çalışması kapsamında sanal gerçeklik teknolojilerinin endüstriyel tasarım eğitimine entegrasyonun incelendiği araştırmanın ön bulguları 23 Ekim 2018 tarihinde 4. İstanbul Tasarım Bienali Akademi Günleri çerçevesinde Akbank Sanat’ta sunuldu. İlgili çalışma kapsamında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2017-2018 Bahar dönemi 3. sınıf öğrencileri, Anadolu ISUZU firması ile birlikte gerçekleştirilmiş olan, yürütücülüğünü Prof.Dr. Şebnem Timur Öğüt ile araştırma görevlileri Ahmet Hamurcu, Seda Duman ve İffet Pala’nın yaptığı; Anadolu ISUZU Tasarım Ofisi’nden endüstriyel tasarımcılar Görkem Erdoğan ve Sadık Gelirli’nin de destek verdiği “Akıllı-Elektrikli Dolmuş Tasarımı – Smart Electric Minibus Design” projesinde kapsayıcı sanal gerçeklik teknolojisini tasarım süreçlerinde temsil ve sunum aracı olarak kullanmışlardır. Elde edilen ön bulguların ve sürecin kısa bir video şeklinde sunulduğu etkinlikte film gösterimini takiben moderatörlüğünü Ahmet Hamurcu’nun yapmış olduğu ve çalışmanın danışmanı Prof. Dr. Şebnem Timur Öğüt (İTÜ) ile eş danışmanı Prof. Dr. Kerem Rızvanoğlu (GSÜ) ile birlikte, projeye Anadolu ISUZU’dan yürütücü olarak katılan tasarımcılar Görkem Erdoğan ve Sadık Gelirli’nin de konuşmacılar arasında yer aldığı bir panel oturumu gerçekleştirilmiştir.

Mezunumuz Ece Nur Temel’in “Shark Tank of Wellness Student Global Competition”daki başarısı

yogalounge
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2018 mezunlarından Ece Nur Temel, 2017-2018 Bahar Dönemi’nde “Technology Integrated Leisure Time” temasıyla gerçekleştirilen “EUT492E Graduation Project” dersi kapsamında geliştirdiği “Yoga Lounge” isimli projesiyle “Global Wellness Summit 2018” kapsamında düzenlenen “Shark Tank of Wellness Student Global Competition” isimli uluslararası öğrenci fikir yarışmasında 2.’lik ödülünü kazandı. Daha önce ismi finalist olarak duyurulan ve bu kapsamda ilgili dersin yürütücüsü Prof.Dr. Şebnem Timur Öğüt ile birlikte zirveye davet edilen Ece Nur, 6-8 Ekim 2018 tarihlerinde İtalya’nın Cesena kentinde düzenlenen zirvede diğer finalistler ile birlikte yarışma jürisi ve delegeler karşısında proje fikrini savunarak ikincilik ve 3000USD’lik para ödüllerinin sahibi oldu. Detaylı bilgi için bağlantıları (1), (2) izleyebilirsiniz.

Öğrencilerimizin "Algida Designathon 2018" başarısı

solveit 1
27-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Unilever tarafından düzenlenen "Algida Designathon 2018" dondurma satış ünitesi tasarım yarışmasına Solveit isimli gruplarıyla katılan bölümümüz son sınıf öğrencileri Gözde Özkaraman, Hande Gözen, Sinem Bulut ve Tuana Yılmaz, 48 saat aralıksız olarak süren çalıştay kapsamında gerçekleştirilen proje sunumları ve jüri değerlendirmeleri sonucunda 32 grup arasından 2. olmaya hak kazanmış olup, projeleri KWORKS ve Arçelik Garage tarafından prototiplenmeye uygun bulunmuştur.

İTÜ EÜTB - Samsonite iş birliği

2016-2017 Bahar Dönemi’nde “EUT315E Industrial Product Design III” stüdyo dersi kapsamında, Samsonite’ın düzenlediği “Next Generation Suitcases: One Size Fits All” başlıklı tasarım yarışması konu edildi. Yürütücülüğünü Doç. Dr. Gülname Turan ile araştırma görevlileri Emrah Özturan ve Kübra Dolap’ın gerçekleştirdiği stüdyo dersinde, 16 öğrenci yarışma kapsamında iki yönde büyüyüp küçülebilen, mevcut havayolu kısıtlarına uygun yeni nesil kabin boyu valizler tasarladı. Haziran 2017’de sonuçlanan yarışmada lisans son sınıf öğrencimiz Gözde Özkaraman’ın “L-ite” isimli projesi, finale kalan 10 tasarım arasına girdi ve fikri hakları Samsonite tarafından satın alındı. Detaylı bilgi için bağlantıyı izleyebilirsiniz.

İTÜ EÜTB - BSH Türkiye iş birliği

eutb bsh01
2016-2017 Güz Dönemi’nde “EUT214E/EUT315E Industrial Product Design II/III” stüdyo derslerinde öğrencilerimiz, “Gelişmekte Olan Ülkelerde Toplumu Tasarımla Kalkındırmak” başlıklı projede, Nijerya’da yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik kullanıcı odaklı ürünler tasarladı. Su, yiyecek ve mevcut kaynakların bütüncül olarak verimli kullanımı konularına odaklanan çalışmalar sonucunda, öğrencilerimizden Hande Terzibaş’ın “Together”, Mehmet Cihat Özel’in “Iron”, Gürkay Aydoğmuş’un “Stoven” ve Yahya Berke Çipli’nin “Fruit Basket” adlı çalışmaları, BSH Türkiye’nin ön elemesini geçti. “Together” projesinin sahibi Hande Terzibaş ile “Iron” projesini tasarlayan Mehmet Cihat Özel, bu çalışmaların satın alma sürecini başlatmak amacıyla İTÜNOVA TTO’ya başvurdu. İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi (İTÜNOVA TTO) ile BSH Türkiye’nin iş birliği kapsamında hayata geçen çalışmanın kavramsal çerçevesi Doç. Dr. Gülname Turan ile Yrd. Doç. Dr. Deniz Leblebici Başar tarafından oluşturuldu. BSH Türkiye İnovasyon ekibinden Dr. Güneş Damla Engindeniz ve Hande Işık’ın teknik ve kavramsal destek verdiği iş birliğinde, serbest endüstri ürünleri tasarımcıları Seyman Çay ve Meltem Maralcan Gülmen’in yanı sıra, Öğr.Gör.Dr. Elif Küçüksayraç ve araştırma görevlileri Kübra Dolap, Seda Duman, Saniye Fışgın, Ahmet Hamurcu da proje ekibine yer aldı. Detaylı bilgi için bağlantıyı izleyebilirsiniz.

Öğrencimiz Semih Arslan’ın "ProCarton Young Designers Award 2017" ödülü

eutb procarton
2016-2017 Bahar döneminde bölümümüz ikinci sınıf öğrencileri, Doç.Dr. Şebnem Timur Öğüt ve Araş.Gör. Ahmet Hamurcu yönetimindeki TES211E Project III dersi kapsamında tasarladıkları projeleri ile "ProCarton Young Designers Award 2017" yarışmasına katıldılar. Avrupa Karton Üreticileri Birliği'nin düzenlediği öğrenci yarışması, "Yaratıcı Ambalaj" ve "Kartondan Yaratıcı Fikirler" olmak üzere iki kategoride gerçekleşti. 42 üniversiteden 170'in üzerinde başvuru alan yarışmaya katılan on öğrencimizden Semih Arslan ve Öykü Sevim Çölkuşu'nun projeleri ilk elemeyi geçerek internet oylaması ve final değerlendirmesine katılmaya hak kazandılar. İlk elemeyi geçen 27 tasarım, yarışmanın web sitesinin ziyaretçileri tarafından oylandı. Yarışmanın ikinci etabında 27 tasarım, yarışma jürisi tarafından değerlendirildi ve altı finalist belirlendi. 22 Eylül 2017 Cuma gecesi Salzburg'da düzenlenen, finalist öğrencilerin ve ders yürütücülerinin davetli olduğu ödül töreninde öğrencimiz Semih Arslan'ın "Dip&Eat Box" isimli projesi, "Kartondan Yaratıcı Fikirler" kategorisi kazananı oldu. Ödül kazanan projeler, görüşler, röportajlar için bağlantıları (1), (2), (3) izleyebilirsiniz.

Bülten: 2016

2016 yılına ait bölümümüz etkinlik ve faaliyetlerini içeren haber bültenimizi bağlantıyı izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

"Teğet: Sanat ve Tasarım Etkileşimi" sergisi

teget tangent0
İKSV tarafından düzenlenen “BİZ İNSAN MIYIZ?” temalı 3. İstanbul Tasarım Bienali Akademi Programı kapsamında 24 Ekim - 21 Kasım 2016 tarihleri arasında Taşkışla’da gerçekleştirilen sergide, tasarım ve çağdaş sanatın ara kesitinde üretilen deneysel işler sunulmaktadır. Öğrenciler işlerinde, Doç.Dr. Çiğdem Kaya tarafından yürütülen “Sanat ve Tasarımın Etkileşimi” ve “Tasarımda Çağdaş Konular” adlı derslerde edindikleri çağdaş sanat teorilerinden yola çıkarak sanat ve tasarım ara kesitini araştırmaktalar.

Bölüm akademisyenlerimize Design Turkey ödülü

eutb DT
Doç.Dr. Gülname Turan, Araş.Gör.Dr. Koray Gelmez ve Araş.Gör. Emrah Özturan tarafından, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi için tasarlanan bina tanımlama ve yaya yönlendirme birimlerinden oluşan ürün ailesi, Design Turkey 2016 “Kamusal Alan” kategorisinde “İyi Tasarım” ödülüne değer görüldü. İTÜ Yeşil Kampüs çalışmaları kapsamında ve İTÜ Bilimsel Araştırma Projeleri biriminin desteğiyle hayata geçen projede, evrensel tasarım ilkeleri, yeşil kampüs ve ulaşılabilirlik ölçütleri gözetildi. Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirerek, iyi tasarlanmış ürünlerin topluma ve endüstriye sağladığı faydaları görünür kılmak amacıyla T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu işbirliğiyle düzenlenmektedir. Detaylı bilgi için bağlantıyı izleyebilirsiniz.

Türkiye Tasarım Haftası Sergisi

tth itueut
Bölümümüz, 19-23 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Tasarım Haftası’na bitirme projeleri ile katıldı. İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen, birçok üniversitenin standının yer aldığı etkinlikte mezunlarımız Ece Batur, Tolga Çolaklar ve Ceyda Baş'a ait okul servisi aracı tasarımlarının pafta ve modelleri İTÜ EÜTB standında bölümümüzü temsil etti.

İTÜ EÜTB - Enza Home iş birliği

ituenza
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün Enza Home ile yaptığı iş birliği sayesinde, bölümümüz dördüncü yarıyıl öğrencilerine çalışmalarını tanıtma fırsatı sunulması, tüketicilerin bu alandaki ihtiyaç ve beklentilerine cevap verilebilmesi, tamamlayıcı mobilyalarda özgün tasarımların ortaya çıkarılması hedeflendi. Öğrencilerimizin 2015-2016 Bahar Yarıyılı projesi olarak Enza Home’a özel hazırladıkları tamamlayıcı mobilya tasarımları, işlevsel ve yaratıcı özellikleriyle öne çıktı. Öğrencilerimizin proje kapsamında hazırladığı çalışmalar ayrıca, İKSV tarafından düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali paralel etkinliği olarak açılan bir sergi ile tasarım camiasıyla buluştu. 30 Ekim’e kadar Taşkışla 109 Fuaye alanında ziyaret edebileceğiniz serginin ardından, “En İyi Tasarım” seçilecek olan çalışma, Enza Home portföyüne alınacak ve proje sahibi öğrencimize firma tarafından burs sağlanacak. Proje, Doç. Dr. Gülname Turan, Öğr.Gör.Dr. L. N. Ece Arıburun Kırca, araştırma görevlileri Miray Boğa, Ahmet Hamurcu, Sena Semizoğlu ve İffet Pala tarafından yürütüldü. Ayrıca, serbest tasarımcı Seyman Çay da projede yer aldı. Detaylı bilgi için bağlantıyı izleyebilirsiniz.

2015-2016 Bahar Dönemi Bitirme Projesi Sergisi

2015-2016 Bahar dönemi, EUT 315E Bitirme Projesi dersi kapsamında gerçekleştirilen “Mini-van interior design for school shuttle” proje çıktıları 3-10 Eylül tarihleri arasında Taşkışla 215 koridorunda sergilenmiştir. Yürütücülüğünü Doç.Dr. Çiğdem Kaya ve Y.Doç.Dr. Cem Alppay’ın yaptığı derste öğrencilerden kendi seçtikleri yaş grupları üzerinden kullanım senaryoları oluşturmaları; bu senaryoya ve belirlenen kullanıcı grubunun ihtiyaçlarına yönelik okul servisinin iç tasarımını oluşturmaları istenmiştir. Tasarlanan ürünün seçilen kullanıcı grubunun ihtiyaçlarına, alışkanlıklarına ve karakter özelliklerine uygun ve yenilikçi olması amaçlanmıştır. Bu bağlamda öğrenciler hedef kullanıcıyı belirleyerek kullanıcının ihtiyaçlarını ve yaşantısını analiz etmiş; malzeme, form, strüktür, üretim yöntemlerini araştırıp alternatifler üreterek tasarımlarını geliştirmişlerdir.

Mezunumuz Eli Bensusan'ın başarısı

bensusan june16
Mezunlarımızdan Eli Bensusan (13’), Chicago’da kurduğu takı markası “Neferka” ile “Chicago Tribune” gazetesinde haber oldu. Habere ulaşmak için tıklayınız.

Bülten: 2015 Güz

Geride bıraktığımız 2015-2016 Güz yarıyılına ait, bölümümüz etkinlik ve faaliyetlerini içeren haber bültenimizi bağlantıyı izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

Öğrencilerimizin "11. Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması" başarıları

cebidonmeztopcu 31115
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı organizatörü Reed TÜYAP işbirliği ile bu yıl 11'incisi düzenlenen 'Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2015' kazananları 22 Ekim 2015 tarihinde, ilgili fuarın açılış töreninde duyuruldu. Yarışmada 4. sınıf öğrencimiz Zeynep Çebi (Ege Apaydın ve Özgün Yurdaer ile birlikte) Recyc-all isimli projesi ile 3.'lük; 4. sınıf öğrencimiz Reyda Dönmez 'Tek Kullanımlık Protein Tozu Ambalajı' ve 3. sınıf öğrencimiz Tugay Topçu 'Cooler Pak' isimli projeleri ile mansiyon ödülü almaya hak kazandılar.

Öğrencimiz Nihan Sığırcı'nın "Nimble Bee: P&G Toz Deterjan Ambalaj Tasarım Yarışması" başarısı

Nimble Bee organizasyonunda ve P&G işbirliği ile düzenlenen, açılır kapanır özelliği olan ve düşük maliyetli toz deterjan ambalaj fikirlerinin arandığı uluslararası öğrenci yarışmasında 3. sınıf öğrencimiz Nihan Sığırcı 2. oldu. İki aşamalı olarak gerçekleşen ve farklı ülkelerden tasarım öğrencilerinin katıldığı yarışma, 2014-2015 Bahar Yarıyılı'nda EUT214E Industrial Product Design II dersi kapsamında konu edilmiş, aynı kategoride yine 3. sınıf öğrencilerimiz Aylin Karadeniz ve Hilal Geçgin de finale kalma başarısı göstermişlerdi.

Bülten: 2015 Bahar

Geride bıraktığımız 2014-2015 Bahar Yarıyılı'na ait, bölümümüz etkinlik ve faaliyetlerini içeren haber bültenimizi bağlantıyı izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

İTÜ EÜTB - Makel Elektrik iş birliği

2014-2015 Güz Dönemi ‘EUT 413E Industrial Product Design V’ proje dersi kapsamında İTÜ EÜTB ile Makel Elektrik işbirliğinde yeni kullanıcı deneyimleri yaratmayı amaçlayan ürünler geliştirildi. Proje sürecinde öğrencilerin çeşitli personalar kurgulamaları, farklı ve yenilikçi malzemeler kullanmaları hedeflenirken, projeye ait ürün prototipleri 19-22 Mart 2015 tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen ‘Win Electrotech - 22. Enerji, Elektrik ve Elektronik Teknolojileri Fuarı’nda sergilendi. Doç.Dr. Çiğdem Kaya, Doç.Dr. Gülname Turan, Araş.Gör. Miray Boğa Akyol, Araş.Gör. Seda Duman, Araş.Gör. Enver Tatlısu Araş.Gör. Emre Cemal Turan ve tasarımcı Seyman Çay'ın yürütücülüğünde gerçekleşen proje sürecini anlatan videoyu bağlantıyı izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

"Hometown Project Sergisi" İTÜ SDKM'de açıldı

website banner
2014-2015 güz döneminde, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü EUT343E Typography dersi kapsamında “Hometown Project” isimli projenin çıktılarının yer aldığı serginin açılışı 21 Mayıs 2015 tarihinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapıldı. 26 öğrencinin 22 farklı şehir için tasarladığı görsel kimlik öğelerinden oluşan sergi 21 Haziran 2015 tarihine kadar İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde ziyaret edilebilir; ayrıca dijital olarak sosyal medyadan ve İTÜ Taşkışla ekranlarından izlenebilir. Sergi ile ilgili linkler: hometownproject.net, facebook.com/ituhometownproject
Ders Yürütücüleri: Doç. Dr. Hümanur Bağlı, Araş. Gör. Koray Gelmez
Sergi Ekibi: Reyda Dönmez, Gizem Dündar, Koray Gelmez, Onur Yılmaz

Öğrenci projelerimiz Design Ankara Fuarı'nda sergilendi

designankara
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 11-15 Mart 2015 tarihleri arasında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Design Ankara Fuarı'na "1993-2015 Öğrenci ve Mezun Karma Sergisi" ile katıldı. Design Ankara Endüstriyel Tasarım Fuarı; endüstriyel tasarımın seçkin ürünlerini, Ankara'da yenilikçi kavram anlayışı ile sanat, tasarım ve endüstriyi buluşturma hedefiyle, Atis Fuarcılık tarafından, ETMK Ankara Şubesi işbirliği ile ve TAV ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Y Kuşağından Cam Teknolojisi ve Tasarımına Yenilikçi Yaklaşımlar

yKusagindanCamTeknolojisiVeTasariminaYenilikciYaklasimlar
İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün düzenlediği "Y Kuşağından Cam Teknolojisi ve Tasarımına Yenilikçi Yaklaşımlar" sergisi 3 Mart 2015 Salı günü saat 17.00'de düzenlenecek kokteyl ile açılıyor. 3-15 Mart tarihleri arasında Taşkışla 102 numaralı sergi salonunda ziyaret edilebilecek sergi "Glass Design and Production Technology" dersi kapsamındaki öğrenci projelerini içeriyor.

Bülten: 2014 Güz

Geride bıraktığımız 2014-2015 Güz Yarıyılı'na ait, bölümümüz etkinlik ve faaliyetlerini içeren haber bültenimizi bağlantıyı izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

Doç.Dr. Gülname Turan'ın "Süsün Ardı" sergisi İTÜ RSG'de

turan RSG2
Bölümümüz öğretim üyesi Doç. Dr. Gülname Turan’ın betonu ana malzeme olarak kullandığı; mumluk, kolye, küpe gibi birçok tanıdık nesneye farklı bakmayı ve üzerine düşündürmeyi hedefleyen “Süsün Ardı” sergisi 8 Ocak 2015 Perşembe günü . İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Rektörlük Sanat Galerisi'nde açıldı. 12 Şubat’a kadar ziyaretçi kabul eden serginin düşünsel alt yapısı, betonun nasıl kullanıldığına bağlı olarak yapay çevre içinde farklı anlamlar taşıdığı ve estetik deneyim yaşattığı kabulü üzerine kurgulanıyor. İşlevsel objelerden takılara farklı işlerin yer aldığı sergide, betonun tenle buluşmasının yarattığı deneyim ve malzemenin olanakları araştırılıyor.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 17. ETAK toplantısına katıldı

Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde, 22 Kasım 2014 tarihinde düzenlenen Endüstriyel Tasarım Akademik Konseyi’nin 17. ETAK toplantısına İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü temsilen Prof. Dr. Necdet Torunbalcı ve Öğr. Gör. Dr. Demet Günal Ertaş katıldı. Toplantı kapsamında tüm öğretim üyelerinin katılımıyla düzenlenen çalıştayda; Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına (ÖYP) yetkin üniversitelerin katkısının daha da artırılıp arttırılamayacağı, devlet ve vakıf üniversitelerinin güç birliği yaparak nasıl katkı sağlayabilecekleri; Türkiye’deki Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümlerinin sağlamaları gereken öğretim üyesi sayısı ve niteliği, derslik, stüdyo ve atölye gibi mekanların fiziksel koşulları gibi asgari şartların belirlenmesi, ve tasarım strateji belgesi ile ilgili olarak yapılabilecek çalışmalar ele alınıp çözüm önerileri getirildi.

Öğrenci projelerimiz "Emballage 2014 Packaging Exhibiton"da sergilendi

bestpack
2013-2014 Bahar Dönemi'nde, Industrial Product Design IV dersi kapsamında lisans öğrencilerimiz tarafından tasarlanan altı proje, Paris'te, Emballage 2014 Packaging Exhibition kapsamında gerçekleşen Best Pack - Design by students for virtuous solutionsda sergileniyor. Fransa, İspanya, Almanya, İtalya ve Türkiye'den birer tasarım okulunun ortak hayata geçirdiği proje sonucunda hayata geçen sergi, Nord Villepinte 6 numaralı holde 17-20 Kasım 2014 tarihleri arasında açık kalacak. Sergide öğrencilerimiz Ebru Gümüştaş, Elif Şen, Süleyman Enes Karabulut, Dilara Yeşilova, Pelin Efilti ve Sühendan Eroğlu'nun tasarımları yer alırken; ilgili proje dersinin yürütücülüğünü ise Prof.Dr. Özlem Er, Doç.Dr. Şebnem Timur Öğüt, Burak Daylan, Gürçağ Özler ile araştırma görevlileri Ali Gökkurt, Ersegün Erciş ve İffet Pala üstlenmişlerdi.
Sergi hakkında detaylı bilgi için bağlantıları takip edebilirsiniz: Url-1, Url-2.

Mezunumuz Gamze Güven'in Yeni Nesil Oyuncak Yarışması'ndaki başarısı

gamzeguven
Cemer Kent Ekipmanları tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Yeni Nesil Oyuncaklar Ulusal Tasarım Yarışmasının kazananları, 18 Ekim 2014 tarihinde İzmir Fuar Alanı’nda düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. İnsanların sokağa çıkmasını destekleyecek çeşitli kent oyuncakları için yaratıcı tasarımların teşvik edilmesini amaçlayan yarışmada 2014 yılı mezunumuz Gamze Güven, 2013-2014 Bahar Yarıyılı Bitirme Projesi kapsamında tasarladığı KINEBIKE isimli projesi ile mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Mezunumuz İlteriş İlbasan'ın Red Dot başarısı

ilteris reddot
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2012 yılı mezunu İlteriş İlbasan, dünyanın en prestijli kavramsal tasarım yarışmalarından Red Dot Design Award: Desing Concept 2014'de, Gerridae (solda), ve Align (sağda) isimli iki projesiyle Red Dot ödüllerine layık bulundu. Red Dot, yenilikçi tasarım konseptlerini tanımlamak ve geleceğin üstün kaliteli ürünlerini müjdelemek amacıyla, 2005 yılından bu yana Red Dot Award: Design Concept yarışmasını düzenliyor. Projeler hakkında detaylı bilgi için bağlantıyı izleyebilirsiniz.

Öğrencilerimizin Gıda Tasarım Yarışması'ndaki başarıları

gidaYarismasi
2013-2014 Yaz Öğretimi’nde Doç.Dr. Çiğdem Kaya ve Yrd.Doç.Dr. Pınar Yalçın yürütücülüğünde gerçekleşen Industrial Product Design I,II,III,IV,V proje dersleri kapsamında İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen 1.Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması konu olarak çalışılmıştır. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan gruplar Öğrenci Kategorisinde aşağıdaki dereceleri almıştır.
İkincilik Ödülü: Haşhaşlı, Beyza Boduroğlu, Sedanur Yıldız, Özge Özkök
Finalist: Beyaz Helva, Dilara Yeşilova, Damla Bektaş, Ersel Çimen, Burcu Demirci
Finalist: Koniko, Melis Emiroğlu, Kübra Doğan, Elif Kurdaş , Barbaros Mazlumcu
Finalist: Pestil-Müsli, Ayda Yedekçioğlu, Samet Gelirli, Ece Kaya, Erdem Kahraman

Öğrencilerimizin Ambalaj Tasarım Yarışması'ndaki başarıları

genc toglukdemir
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) koordinatörlüğü ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) işbirliği ile bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Plastik ve Metal Ambalaj Tasarım Yarışması kazananları 12 Eylül Cuma günü Dış Ticaret Kompleksi'nde düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. Yarışmada bölümümüz 2011 yılı mezunu Çağlar Genç, Turkish Yoghurt Drink isimli projesi ile Metal Ambalaj Profesyonel Kategorisi'nde Mansiyon; 4. sınıf öğrencimiz Mustafa Ali Toğlukdemir de Sieve Pack isimli projesi ile Metal Ambalaj Öğrenci Kategorisi'nde 2.'lik ödülü kazandılar.

Nicolò Ceccarelli'nin İTÜ seminerleri

20140709 102649
Nicolò Ceccarelli, ITU International Design Lectures kapsamında 8 ve 9 Temmuz 2014 tarihlerinde Taşkışla 213 numaralı salonda sırasıyla Informative Animation:on Languages, Technique and Methodologies ve 'Neo-local' design, Combining Tradition-Craftmanship-Design and Innovation başlıklı iki adet konuşma yapmıştır. Erasmus programı kapsamında bölümümüzü ziyaret eden Nicolò Ceccarelli, öğretim üyesi olduğu University of Sassari'de bilgisayar grafikleri, dijital medya, dijital modelleme, sanal gerçeklik, etkileşimli medya gibi alanlarda akademik çalışmalarına devam etmektedir.

İTÜ EÜTB 29 Haziran Dünya Endüstriyel Tasarım Gününü Kutluyor!

WorldIndustrialDesignDay
İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü olarak 29 Haziran Dünya Endüstriyel Tasarım Gününü kutlarız.
Dünya Endüstriyel Tasarım Günü ilk kez 2007'de, bölüm olarak da üyesi olduğumuz ICSID'in (International Council of Societies of Industrial Design) kuruluşunun 50. yıldönümünde ilan edildi. Her yıl 29 Haziran'da kutlanan Dünya Endüstriyel Tasarım Günü, endüstriyel tasarım disiplinine yönelik farkındalığı arttırmak ve endüstriyel tasarımın ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel yaşam kalitesini arttırmadaki rolünü ve etkisini vurgulamak amacıyla kutlanmakta.

Bülten: 2014 Bahar

Geride bıraktığımız 2013-2014 Bahar Yarıyılı'na ait, bölümümüz etkinlik ve faaliyetlerini içeren ilk bültenimizi bağlantıyı izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

Veronica Dal Buono'nun İTÜ Semineri

20140512 131820
Ferrara Üniversitesi öğretim üyesi Veronica Dal Buono 12 Mayıs 2014 tarihinde İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde Taşkışla'da “Stone remix. Surfaces design” başlıklı bir seminer verdi. Buono, seminer kapsamında doğal taş ve tuğla başta olmak üzere geleneksel malzemelerin yeni teknolojiler aracılığı ile kullanımı ve Ferrara Üniversitesi bünyesinde yer alan Laboratory Material Design, ve burada yapılan çalışmalara ait deneyimlerini bölümümüz öğrenci ve akademisyenleri ile paylaştı. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.materialdesign.it

Pekka Korvenmaa'nın İTÜ Semineri

IMG 0406
Aalto Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve tasarım tarihçisi Prof. Dr. Pekka Korvenmaa İTÜ öğrencileriyle 8 Nisan 2014 tarihinde Taşkışla'da buluştu. "Alvar Aalto as Architect for Finnish Industry" başlıklı konuşmada Aalto'nun Finlandiya tasarımına etkisi ve Modernizm yaklaşımı tartışıldı.

Öğrencilerimizin İMMİB 2014'teki Başarıları

Bu yıl 10.'su düzenlenen 2014 İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları'nda bölümümüz öğrencilerinden
Seçil Turan Plastikten Mamul Ürünler Öğrenci Kategorisi'nde 2.'lik,
Begüm Türeyengil Konsept 2014 Öğrenci Kategorisi'nde 2.'lik,
Emin Ercan Plastikten Mamul Ürünler Öğrenci Kategorisi'nde 3.'lük ödüllerini kazandılar.

Mezunlarımızın Yarışma Başarıları

Mezunlarımız Anıl Ayvaz ve Emre Ocak, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen 7. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması'nda mansiyon ödülü kazandılar.

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü kuruluşunun 20. Yılını Kutluyor!

20yilRollup.gif
Bölümümüzün 20.yıl kutlamaları kapsamında mezunlarımızın işlerinden bir seçkiden oluşan 20.yıl sergimizi 15 Aralık'a kadar Taşkışla 102 numaralı sergi salonunda ziyaret edebilirsiniz.

Kutlamalar kapsamında bölümümüz mezunları ile yapılacak söyleşilere ilişkin program şu şekilde:
28 Kasım Perşembe #127: (02950504) Seyman Çay, (02950515) Hatice Çoban Armağan
2 Aralık Pazartesi #127: (02980523) Burcu Büyükünal, (02000524) Demet Bilici
5 Aralık Perşembe #127: (02980505) Umut Kart, (02000501) Ali Vatansever
9 Aralık Pazartesi- #127: (02970517) Aysun Altındağ, (02980515) Meltem Maralcan
12 Aralık Perşembe #109: (020030322) Gamze Derinöz, (020020316) Sadık Gelirli, (020030304) Görkem Erdoğan
Tüm söyleşiler saat 12.30'da başlayacaktır.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Bitirme Projeleri Busworld Kortrijk'de

FB IMG 13820140512131258 resized
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün 2011-2012 Bahar Yarıyılında Anadolu Isuzu (AIOS) ile birlikte yürüttüğü 2030 yılının otobüsleri konulu Meznuniyet Projeleri 18-23 Ekim tarihleri arasında Kortrijk'de düzenlenen Busworld fuarında yer alıyor. Öğrenciler projede kullanıcı odaklı tasarım ekseninde, toplumun refah düzeyini artırmakta rol alabilecek, doğal kaynakları daha az tüketerek ürünün yaşam döngüsünde doğaya en az zararı verecek otobüsler tasarladılar. Haberin ayrıntıları için bağlantıyı izleyiniz.

Farplas Projesi Ödülleri Verildi

2012/2013 Bahar döneminde EUT 311E Product Design V dersi kapsamında Farplas firması ortaklığı ile 'Yeni bir yolculuk deneyimi: Otobüsler için paket raflı hava kanalı' projesinde başarılı öğrencilere ödülleri verildi. Haberin ayrıntıları için bağlantıyı izleyiniz.

IDA 2013 ile illgili Basın Duyurusu

The International Design Alliance (IDA)'nın 16-17 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştireceği kongrenin mücbir sebeplerden dolayı iptal edildiğine dair basın bildirisi için bağlantıyı izleyiniz.

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden Merkez Kampüs için Güneş Saati Tasarımı

  ( 0k ) - kere indirildi
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü katkılarıyla tasarlanan İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Ekvatoral Güneş Saati (41°06'28.80'' K ve 29°01'20.76'' D) Ayazağa Yerleşkesi'nde açıldı. Proje ile ilgili daha fazla bilgi için bağlantıyı izleyiniz.

Mezunumuz Ömer Hacıömeroğlu'nun Başarısı

Mezunumuz Ömer Hacıömeroğlu, UMEA Institute of Design MFA Programı'nda tasarladığı projesiyle IDSA Öğrenci Tasarımları kategorisinde altın ödülü ikinci kez kazandı. Haberin ayrıntıları için bağlantıyı izleyiniz.

BetonART Yaz Okulu İTÜ EÜTB Katkısıyla Gerçekleşti

2-10 Temmuz 2013 tarihleri arasında "İdealimdeki Kent" konulu 2013 Mimarlık Yazokulu Balıkesir/Burhaniye'de İTÜ EÜTB işbirliği ile gerçekleşti. Haberin ayrıntıları için bağlantıyı izleyiniz.

İTÜ EÜTB Frame'in "Masterclass: Product Design: Guide to World's Leading Graduate Schools" Kitabında

Frame'in "Masterclass: Product Design: Guide to the World's Leading Graduate Schools" kitabında İTÜ EÜTB, 30 bölüm arasında yer aldı. Haberin ayrıntıları için bağlantıyı izleyiniz.

KOBİ'ler İçin Tasarım Projeleri İnovasyon Kongresi'nde

İTÜ EÜTB tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı finansal desteği ile gerçekleştirilen "KOBİ'ler İçin Tasarım" projesinden bir seçki "Sürdürülebilir Rekabet Gücü: Bölgesel Üretim, Küresel Güç" temalı 11. İSO Sanayi Kongresi ve İnovasyon Sergisi (19-20 Aralık 2012, İstanbul Kongre Merkezi) kapsamında sergilendi. Haberin ayrıntıları için bağlantıyı izleyiniz.

KOBİ'ler İçin Tasarım Projesi Kapanış Toplantısı ve Sergisi Gerçekleşti

IMAG0299
2010 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Kar Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı, "KOBİ'ler ve Yeni Mezun Tasarımcıların Bir Araya Getirilmesine Yönelik Web Bazlı Eşleştirme ve Danışmanlık Sistemi Geliştirilmesi" projesi kapanış toplantısı ve sergisi gerçekleşti. Haberin ayrıntıları için bağlantıyı izleyiniz.

Istanbul as a Design City: WDC Helsinki 2012'de İTÜ Semineri

T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı ve CAISA Galeri (Helsinki) işbirliğiyle İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından World Design Capital Helsinki 2012 etkinlikleri kapsamında 13 Nisan 2012 tarihinde "Istanbul as a Design City" başlıklı bir seminer gerçekleştirildi. Ayrıntılı bilgi için bağlantıyı izleyin.

Table of Contents: Türk Tasarımı World Design Capital Helsinki 2012'de

DSC 0474.JPG
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı ve CAISA Galeri (Helsinki) işbirliğiyle Wold Design Capital 2013 (WDC) kapsamında gerçekleştirdiği "Table of Contents: Contemporary Tableware Design from Istanbul" sergisi 11 Nisan 2012 akşamı Türkiye'nin Finlandiya Büyükelçisi Saleh Korutürk tarafından açıldı. Ayrıntılı bilgi için bağlantıyı izleyin.

İTÜ ve İSO Genç Tasarımcıları KOBİ'lerle buluşturuyor

Kobiler için Tasarım İstanbul Kalkınma Ajansı'nın yaptığı ilk proje çağrısına İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve İstanbul Sanayi Odası'nın ortak başvurusunun desteklenmeye uygun bulunması ile Temmuz 2011'de başlamıştır. Proje, tasarım ihtiyacı olup tasarım deneyimi olmayan KOBİ'ler ve iş yaşamının başlangıcında olan endüstriyel tasarımcıları bir araya getiren web bazlı bir eşleştirme sitesidir. Kobilericintasarim.com sitesi 2010 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Kar Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı tarafından desteklenen KOBİler ve Yeni Mezun Tasarımcıların Bir Araya Getirilmesine Yönelik Web Bazlı Eşleştirme ve Danışmanlık Sistemi Geliştirilmesi projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.

İTÜ Endüstriyel Tasarım Toplantıları XII:"Tasarımı Hayata Yerleştirmek"

L1010577x
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Tasarım Toplantılarının 12. si Finlandiya Büyükelçiliği'nin işbirliği ile 16 Aralık 2011 tarihinde Taşkışla'da düzenlendi. 'Tasarımı Hayatın İçine Yerleştirmek' (Embedding Design in Life) teması altında düzenlenen etkinlikte açılış konuşmalarının sonrasında bölümümüzün evsahipliğini yapacağı 2013 IDA Congress Istanbul: Design Dialects tanıtım filminin gösterimi yapıldı. İTÜ EUT Bölümü 12. Tasarım Toplantısının bağlantılı etkinliği 'Marimekko' sergisi 15 Ocak 2012 tarihine kadar Milli Reasurans Sanat Galerisi'nde ziyaretçiler tarafından gezilebilecek. Ayrıntılar için bağlantıyı izleyiniz.

Kei Kagami Öğrencilerimizle Deneyimlerini Paylaştı

DSC 0083.JPG
Dünyanın önde gelen fermuar üreticisi YKK firmasının birlikte çalıştığı Japon tasarımcı Kei Kagami İTÜ Endüstri Tasarımı Bölümü ikinci sınıf öğrencilerine çalışmalarını anlattı. EUT 213E Industrial Product Design I dersi kapsamında farklı kullanım senaryolarına göre çanta tasarlayacak olan öğrenciler, Kagami'nin tekstil ve deri düzlemleri YKK ürünleriyle nasıl hacimlendirdiğini inceleme fırsatı buldular. Kagami özellikle yaptığı sıra dışı ayakkabı ve çanta tasarımlarıyla tanınıyor. YKK çalışanları ürünleri hakkında yaptığı sunumlarla da projeye destek verdiler.

2013 IDA Istanbul Kongresi İTÜ tarafından Taipei'de Uluslararası Tasarım Dünyasına tanıtıldı

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün ev sahipliğinde Kasım 2013'te İstanbul'da düzenlenecek olan International Design Alliance (IDA) Kongresi'nin uluslararası lansmanı, Tayvan'ın başkenti Taipei'deki IDA Kongresi kapsamında gerçekleştirildi. Ayrıntılar için bağlantıyı izleyiniz.

İTÜ Öğrencileri OLMUKSA "Oluklu Mukavva ile Doğal Çözümler" Yarışmasında Ödül Aldılar

Oluklu mukavva sektörünün lider şirketi Olmuksa'nın, tasarım eğitimi alan üniversite öğrencileri arasında düzenlediği yaş sebze-meyve ambalaj tasarım yarışmasında İTÜ EÜTB 4. sınıf öğrencileri Türker Acartürk ve Çağlar Genç 1. ve 2. olarak ilk iki dereceyi aralarında paylaştılar. Ayrıntılar için bağlantıyı izleyiniz.

Aysun Altındağ'ın British Council "Yılın Genç Tasarım Girişimcisi" Yarışması'nda Başarısı


turkey arts young design entrepreneur award 2011 330x270 image
İTÜ EÜTB 2002 mezunu Aysun Altındağ British Council "Yılın Genç Tasarım Girişimcisi" yarışmasında Tasarım dalında teşvik ödülü aldı.

IDA 2013 Kongresi için İTÜ ile Icsid, Icograda ve IFI arasında nihai anlaşma imzalandı

International Design Alliance (IDA) 2013 kongresinin İstanbulda gerçekleştirilmesi İTÜ ile IDAyı oluşturan Icid, Icograda ve IFI arasında 16 Nisan 2011 tarihinde IDA merkezinin bulunduğu Montreal, Kanadada imzalanan anlaşma ile mutabakata bağlandı. Anlaşmanın imza töreni, üç uluslararası kuruluşu temsilen bir araya gelen IDA İcra Kurulu üyelerinin ve İTÜ adına IDA 2013 İstanbul Kongresi İcra Komitesi ve EÜTB Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Er'in katılımıyla gerçekleşti. İmza töreninin basın bülteni için bağlantıyı, Icsid sayfasındaki haber için bağlantıyı izleyin.

IDA 2013 Kongresi İTÜ evsahipliginde Istanbul'da yapılacak.

İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü değerlendirme süreci sonunda IDA 2013 Kongresi'ni İstanbulda düzenlemeye hak kazandı. IDA tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde bir basın bülteniyle IDA 2013 Kongresinin İTÜ evsahipliğinde İstanbul'da toplanacağı duyuruldu. IDA basın bülteni için bağlantıyı izleyiniz.

Design for Social Innovation and Sustainability (DESIS) Turkiye

Desis poster
DESIS, Politecnico di Milano merkezli, sürdürülebilir bir toplum için tasarımın nasıl kullanılabileceğini araştırmak ve yaymak üzere kurulmuş, okullar, firmalar ve kar amacı gütmeyen kurumlardan oluşan, amacı tasarımın sosyal ve sürdürülebilirlik için kullanılmasını desteklemek olan uluslararası bir ağdır. DESIS Türkiye kuruluş ve tanıtım toplantısı İTÜ koordinasyonunda 16 Mart 2011 Çarşamba tarihinde Taşkışla'da gerçekleşecekti. Ayrıntılar için bağlantıyı izleyiniz.

Mezunumuz Seyman Çay'ın Başarısı

MG   Design Preis Detschland
MG Design tasarım bürosu ortaklarından bölümümüz mezunu Seyman Çay, Melih Gürleyik ile birlikte 'Alman Tasarım Ödülleri 2011- Deutscher Design Preis 2011'de 'Trigon' yapı laser ürünü ile silver ödül aldı. Ayrıntılar için bağlantıyı izleyiniz.

Global Service Jam - Istanbul İTÜ'de ...

gsj banner.png
Global Service Jam hizmet tasarımı (Service Design) alanında hızlı prototipleme yöntemleri ile gerçekleştirilecek disiplinlerarası ve uluslararası bir etkinlik ve katılımcılarına, profesyoneller, öğrenciler, akademisyenler ve ağırlıklı olarak tasarımcılar, arasında bir ağ geliştirme imkanı sunuyor. 11-12 ve 13 Mart tarihlerinde yeni hizmetler tasarlayacak Türkiye'deki Global Service Jam etkinliği İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve Bilende katkısıyla İTÜ Taşkışla'da düzenlenecek. Detaylar için bağlantıyı izleyiniz.

İTÜ Öğretim Üyelerinden TÜSİAD "Tasarım Yönetimi" Raporu

Tasarim Raporkapak
Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) tarafından yayınlanan Rekabet Stratejileri Dizisi Raporlarının 13.ncüsü "Tasarım Yönetimi" konusunda öğretim üyeleri yürütücülüğünde hazırlandı. TÜSİAD Raporu konu hakkında Türkçe kaynak eksikliğini gidermeyi ve işletmelere Tasarım Yönetimi konusunda bir rehber kitap olmayı amaçlıyor. Ayrıntılar için lütfen bağlantıyı izleyiniz.

Mezunumuz Seyman Çay'ın IF ve Red Dot Ödülleri

MGDesign2
Bölümümüz mezunlarından Seyman Çay'ın (ITU EUTB 00') ortaklarından olduğu MG Design, bu yıl üç ürünüyle üç Red Dot ve iki IF tasarım ödülü aldı.

İTÜ Öğrencisi INDEX: DESIGN CHALLENGE 2010 Finalinde

Padback
Bölümümüz öğrencisi Cansu Akarsu iki projesi ile birden INDEX: DESIGN CHALLENGE 2010 yarışmasının finalistleri arasına girdi. Halen Korean Advanced Institute of Technology (KAIST)'de değişim öğrencisi olan Cansu Akarsu, padBack ve Eun Jung Lee ile ortak Soap Shish isimli projeleriyle 7 finalist proje arasına girmeye hak kazandı. INDEX: DESIGN CHALLENGE 2010 hakkında bilgi ve finalist projeler için bağlantıyı izleyiniz.

İstanbul "World Design Survey" e katılım

wds.gif
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, ICOGRADA koordinatörlüğünde sürdürülen ve bir "International Design Alliance" (IDA) girişimi olan "World Design Survey" Projesinde" Istanbul'u temsilen yer alıyor. Proje tasarım ekonomisinin ve tasarımı bir sosyo-ekonomik kalkınma aracı olarak kullanmaya yönelik politika girişimlerinin katkılarını ölçmeye yönelik uluslararası bir çerçeve oluşturulmasını hedefliyor. İTÜ Istanbul'u temsilen "Asia Design Survey 2009" (Pilot Çalışma) raporunun oluşturulmasına da katkıda bulundu. Ayrıntilar için bağlantıyı izleyin.

İTÜ "Design Your Profit" Tasarım Yönetimi Proje Paydaşı

Ads z
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Polonya'nın statejik tasarım araştırma, uygulama ve danışmanlık kurumlarından Institute of Industrial Design (IWP) 'in başlattığı "Design for Your Profit" projesinin uluslararası paydaşları arasına katıldı. Firmaların tasarım yönetimi, konusundaki ihtiyaçlarına yönelik araştırma, uygulama ve eğitim çalışmalarını kapsayan projenin diğer uluslararası paydaşları ise Design Flanders, Design Management Institute (DMI) ve TU Delft Faculty of Industrial Design Engineering. Ayrıntılar için bağlantıyı izleyin.

"Çağdaş Japon Tasarımı" Sergisi

japanesedesignk.JPG
11- 26 Ekim 2010 tarihleri arasında İTÜ EÜTB işbirliğiyle, İTÜ Taskışla Kampusu Sinan Holünde (2. kat) ziyaret edilebilecek olan Çagdas Japon Tasarımı sergisi, 1990li yıllardan günümüze kadar tasarlanan ve özellikle gündelik hayatta kullanılan 92 adet Japon endüstriyel tasarım örneğinden oluşmaktadır. Sergiye ait görseller ve ayrıntılı bilgi için bağlantıyı izleyiniz.

Swedish Seeds: İsveç Tohumları Sergisi İTÜ'de

Svenska fron Bild38 R
Stockholm merkezli İsveç Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve İsveç Baskonsolosluğu işbirliğinde çocuklara güvenli bir yetişme ortamı sağlayan İsveç tasarımlı ürünlerden oluşan İsveç Tohumları (Swedish Seeds) Sergisi 8 - 27 Ekim 2010 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla 102 nolu sergi salonunda görülebilir. Sergi beraberinde 7 Ekim 2010 Perşembe günü İTÜ Taşkışla 109 no'lu konferans salonunda "Çocuklar için Tasarım: İsveç Yaklaşımından Öğrenmek" başlıklı bir seminer düzenlendi. Sergiye ait görseller ve ayrıntılı bilgi için bağlantıyı izleyiniz.
Program - Basın Bülteni

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde %100 İngilizce Eğitim ...

ing
İTÜ Rektörlüğü ve Senatosunun aldığı karar uyarınca, 2010/2011 akademik yılından itibaren Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü lisans programı tümüyle İngilizce olarak gerçekleştiriliyor.

İTÜ Dünya Endüstriyel Tasarım Gününü Kutladı

ITU WIID
ICSID tarafından 29 Haziran olarak ilan edilen Dünya Endüstriyel Tasarım Günü (World Industrial Design Day) İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 26 Haziran 2010 Cumartesi akşamı mezunlar buluşması kokteyli kapsamında gerçekleştirdi.

Mezunlarımızın Lüle taşı Yarışmasındaki Başarısı

11
Sinem Hallı'nın 2.'lik ödülü aldığı "Yazılı kol düğmesi" tasarımı
Eskişehir Valiliği tarafından 18 Ocak-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında lüle taşının tasarımında yeni ve farklı alanlarda günlük kullanım alanını genişletmeyi amacıyla düzenlenen lüle taşı tasarım yarışmasında yeni mezunumuz Sinem Hallı (ITU'10) "öğrenci" kategorisinde 2.'lik ödülü aldı. Birinci seçilemeyen "profesyonel" kategorisinde ise mezunlarımızdan Burcu Büyükünal (ITU'03) 2.'lik ödülü, Ongun Bilsel (ITU'04) ise 3.'lük ödülü aldılar. Ayrıntılar için lütfen bağlantıyı izleyiniz.

İTÜ EÜTB CUMULUS Üyesi oldu

logo cumulus.gif
İTÜ Mimarlık Fakültesi'nin üyelik için yaptığı başvuru International Association of Universities and Colleges of Art, Design and Media'nın (CUMULUS), 26-29 Mayıs 2010 tarihleri arasında Belçika'nın Genk kentinde gerçekleşen Genel Kurulunda onaylanarak kesinleşti. 43 ülkeden 169 seçkin üyesiyle, CUMULUS tasarım eğitimi ve araştırmaları konusunda dünyadaki en geniş küresel ilişki ve işbirliği ağını oluşturuyor.

Klaus Krippendorff'un İTÜ Semineri

P1050312   Kopya.JPG
Tasarım kuramları alanının yaşayan en önemli temsilcilerinden birisi olan Prof. Klaus Krippendorff "ITU International Design Lectures" kapsamında 11 Mart 2010 tarihinde "Human-centered Design: Epistemology, Principles and Key Concepts" başlıklı bir seminer verdi. İstanbul'daki diğer tasarım okullarından öğretim elemanı ve öğrencilerin de yoğun katılım gösterdiği seminer İTÜ Taşkışla 109 nolu salonda gerçekleştirildi. Prof. Krippendorff halen University of Pennsylvania (ABD) Annenberg İletişim Okulunda öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Prof. Krippendorff'un seminer ses kaydı ve sunumu için bağlantıları izleyin: pdf - wma

Mensubumuz Koray Gelmez'in IMMIB Başarısı

altust1
Bölümümüz mensubu Araş.Gör. Koray Gelmez; Ahmet Bekteş, İrem Çelik ile IMMIB İmmib 2009 Endüstriyel Tasarım Yarışmaları Elektrik-Elektronik Küçük Ev Eşyaları Profesyonel Kategorisi 1.'lik Ödülü ve İmmib 2009 Endüstriyel Tasarım Yarışmaları Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları Profesyonel Kategorisi Basın Özel Ödülü kazandı. Projeler hakkında bilgi icin bağlantıyı izleyin.

Mezunumuz Doğanberk Demir Beach&Pool Yarışmasında Ödül Aldı

BP080352a
Bölümümüz öğrencilerinden Doğanberk Demir, The Design Institution tarafından düzenlenen profesyonel ve öğrenci katılımına açık Beach&Pool yarışmasında "Bubble" isimli projesiyle mansiyon ödülü kazandı. Proje hakkında bilgi icin bağlantıyı izleyin.

Mobilya Tasarımında Üniversite - Sanayi İşbirliği

burotime
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ile Tosunoğulları Mobilya San. Tic. A.Ş. (Bürotime) 2008 ilkbaharında biraraya gelerek ortak bir çalışma gerçekleştirdiler. Yapılan değerlendirme sonucu iki öğrenci projesi Bürotime tarafından satın alındı, üretildi, Almanya'daki ORGATEC 2008 fuarında sergilendi ve sonrasında Fluid ve Shelf isimleriyle piyasaya sürüldü. Mobilya sektöründeki bu başarılı üniversite-sanayi işbirliği çalışmasının somut çıktıları 2-6 Şubat 2010 tarihleri arasında CNR Expo Istanbul'daki IMOB 2010 fuarı kapsamında MOSDER standında görülebilir. İTÜ - Bürotime işbirliği 2009/10 döneminde de farklı projelerle devam ediyor.

İTÜ - Ece Ajandası İşbirliği

P1040746.JPG
İTÜ EÜTB 3. Sınıf öğrencilerinin 2009/10 Güz yarıyılı projesi olarak tasarladığı ajandalar görücüye çıktı. Bu yıl 100. Yılını kutlayan Ece Ajandası ile işbirliği içinde yürütülen proje kapsamında, her yaş ve zevke uygun olarak tasarlanan ajandalar, 20 Şubat 2010a kadar Ece Ajandası'nın Asmalı Meydan, Ankara Cad. No: 111, Eminönü, İstanbul adresinde görülebilecek. Proje ve sergi hakkında bilgi icin bağlantıyı izleyin.

KOBİ Projeleri 8. İSO İnovasyon Sergisi'nde

P1040471.JPG
Üniversite-Sanayi işbirliğinin ülkemizdeki başarılı örneklerinden "İTÜ-İSO KOBİ'ler İçin Endüstriyel Tasarım Projeleri" 2009 dönem çalışmaları ve 2003-2008 dönemlerinden üretilerek piyasaya sürülen projelerden bir seçki 15-16 Aralık 2009 tarihlerinde Istanbul Sanayi Odasi (ISO) 8. Sanayi Kongresi ve İnovasyon Sergisinde yer aldı. Sergiden resimler icin bağlantıyı izleyin. "ITU-ISO KOBI'ler Icin Endustriyel Tasarim Projeleri" hk. bilgi için: http://www.tasarim.itu.edu.tr/icerik/itu_i..._projeleri.html

HDK'nın İTÜ Ziyareti

hdk
Göteborg Üniversitesi (İsveç) HDK - Högskolan för Design och Konsthantverk (School of Design and Crafts) mensubu bir grup eğitimci 7 Aralık 2009 tarihinde İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümüne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında 127 Nolu salonda gerçekleştirilen toplantıda EÜTB Bölüm Başkanı Prof.Dr. Alpay Er önce İTÜ ve EÜT Bölümünü tanıtan bir sunum yaptı, bu sunumun ardından Theo Ågren HDK'nın tasarım lisans programlarını, Henning Eklund "Business & Design" ve Johnny Friberg Child Culture and Design yüksek lisans programlarını tanıttı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantı sonrasında, 20'ye yakın HDK'lı tasarım eğitmenine bölüm ve Taşkışla binası tanıtıldı.

İstanbul Endüstriyel Tasarım Zirvesi

73783
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü akademik destegiyle Boğaziçi Eğitim ve Danışmanlık tarafından organize edilen "İstanbul Endüstriyel Tasarım Zirvesi" 6-7 Kasım 2009 tarihlerinde Hyatt Regency Oteli'nde gerçekleşti. Toplantıda endüstriyel tasarımın ne olduğu, farklı ölçekli firmalarca nasıl kullanıldığı ve tasarımın nasıl yönetilmesi gerektiğine dair konuşmalar yer aldı. Detaylar için lütfen bağlantıyı takip ediniz.

Endüstriyel Tasarım Akademik Konseyi (ETAK) Toplantısı

etak.JPG
Türkiye ve KKTC'deki üniversitelerin endüstriyel tasarım bölüm başkanlarından oluşan Endüstriyel Tasarım Akademik Konseyi (ETAK) 2009 yılının ikinci toplantısını İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde 10 Ekim 2009 tarihinde İTÜ Vakıf Tesisleri Ayazağa Salonunda gerçekleştirdi.

3. Ulusal Tasarım Öğrencileri Forumu Buluştu

utof
İTÜ Tasarım Kulübü (İTÜTASK) Ulusal Tasarım Öğrencileri Forumunun üçüncüsünü, 4. Ulusal Tasarım Kongresi paralelinde 8-9 Ekim 2009 tarihlerinde İTÜ Taşkışla'da gerçekleştirdi. 7 farklı üniversiteden endüstriyel tasarım öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen forumun sonuç bildirgesi 4. Ulusal Tasarım Kongresi kapanış oturumu öncesinde katılımcılarla paylaşıldı. Detaylar için lütfen bağlantıyı takip ediniz.

Tasarım veya Kriz - 4. Ulusal Tasarım Kongresi 8-9 Ekim 2009

DSC 0248k
Bölümümüzün kurumsal etkinliklerinden Ulusal Tasarım Kongreleri'nin dördüncüsü 8-9 Ekim 2009 tarihlerinde İTÜ Taşkışla'da gerçekleşti. Kongre Web sayfası için lütfen bağlantıyı takip ediniz. Kongre ile ilgi haber ve fotograflar için Bölüm blogumuza göz atın.

Tasarımla Değer Yaratmak!

AYY2009
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Sabancı Üniversitesi ortak araştırma merkezi, TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu (REF) ve Bölümümüz işbirliğiyle, Yaratıcılık ve Yenilik Avrupa Yılı 2009 etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Tasarımla Değer Yaratmak" isimli toplantı 28 Nisan 2009 tarihinde Sabancı Center İkiz Kuleler'de gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gören, iş ve tasarım dünyasından önemli bir katılıma sahne olan toplantının detaylarına TUSİAD-SU REF sayfasından erişilebilir.

İTÜ EÜTB Royal College of Art'ı Taşkışla'da ağırladı.

rca.JPG
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İngiltere'nin önemli tasarım okullarından Royal College of Art (RCA) işbirliğiyle 21 Nisan 2009 tarihinde İTÜ Taşkışla'da akademik bir toplantı düzenledi. "ITU International Design Lectures" dizisi içinde yer alan ve "Approaching Global Design Histories" başlığı altında tasarım tarihine çoğulcu bir bakış açısının ele alındığı toplantı British Council desteğiyle gerçekleşti. Ayrıntılar için lütfen bağlantıyı takip ediniz.

Mezunumuz Can Uçkan Yüksel'in Red Dot Başarısı

Vestel Ürün Tasarımı ekibinde yer alan mezunumuz Can Uçkan Yüksel'in (İTÜ EÜTB 2003) tasarladığı RC 3910 kodlu uzaktan kumanda ile Red Dot Tasarım Ödülü kazandı.[/size] Ayrıntılar için lütfen bağlantıyı takip ediniz.

lebens(t)raeume 2009'dan İTÜ EÜTB öğrencisine ödül

1092
Bölümümüz 4. sınıf öğrencilerinden Begüm Becermen, iF International Forum Design GmbH (Hannover, Almanya) tarafından düzenlenen öğrencilere yönelik lebens(t)raeume 2009 tasarım yarışmasında universal design kategorisinde ödül kazandı. 16 farklı ülkenin 174 projeyle katıldığı yarışmada, Begüm Becermen'in projesi ödül almaya hak kazanan 15 proje arasında seçildi. Detaylar için bağlantıyı izleyin.

İTÜ ve Eczacıbaşı Topluluğu arasında işbirliği protokolü

İTÜ Rektörlüğü ve Eczacıbaşı Topluluğu Endüstriyel Tasarım alanında İTÜ'de yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin Eczacıbaşı Topluluğu şirketlerince desteklenmesini amaçlayan bir işbirliği protokolü 3 Mart 2009 tarihinde imzaladı. Ayrıntılar için bağlantıyı izleyin.

International Postgraduate Design Exhibition, Sheffield, 23-29 Ocak 2009

ETMK
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü "EUT 508E Advanced Design Project" lisansüstü stüdyosunda Nokia işbirliğiyle gerçekleştirilen Only_Planet_Turkey (2007) çalışmasıyla, Sheffield Institute of Art and Design (SIAD) evsahipliğindeki International Postgraduate Design Exhibition 'da yer aldı. Sergiye Ingiltere, Finlandiya, Çek Cunhuriyeti, Polanya ve Çin'den 9 farklı üniversite lisansüstü tasarım projeleriyle katıldı. Sergi 23-29 Ocak 2009 tarihleri arasında SHU Furnival Building'deki SIAD Gallery'de görülebilir. SIAD ve bağlı bulunduğu Sheffield Hallam University İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nün önde gelen Erasmus paydaşlarındandır. Sergiden görüntüler için bağlantıyı izleyin.

"ITU International Design Lectures" kapsamında Fin Tasarımı

fin2.JPG
Bölümümüzün düzenli etkinliklerinden "ITU International Design Lectures" DesignForum Finland, Finlandiya Büyükelçiliği ve Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi (TAIK) işbirliğiyle 1 Kasım 2008 tarihinde Taşkışla 127 nolu salonda gerçekleştirildi. Cool + Dozen mobilya ve tekstil tasarımı sergisi eşliğinde gerçekleştirilen toplantıya Finlandiya'nın Türkiye Büyükelçisi Kirsti Eskelinen de bizzat katıldı. Ayrıntılar için lütfen bağlantıyı izleyin.


İTÜ Doktora Öğrencileri Intel + UC Berkeley Technology Entrepreneurship Challenge'da

Geçtiğimiz yıl projeleri TÜBİTAK-TeknoGirişim Sermayesi ile desteklenmeye hak kazanan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Doktora programı öğrencileri Bengi Turgan ve Etkin Çiftçi, Intel ve UC Berkeley tarafından düzenlenen NOVATech yarışmasının EMEA finallerinde dereceye girerek Intel + UC Berkeley Technology Entrepreneurship Challenge'da (IBTEC) yer almaya hak kazandı. Bengi Turgan ve Etkin Çİftçi 18-20 Kasım 2008 tarihlerinde UC Berkeley-Haas School of Business'da akademisyenler ve yatırımcılardan oluşan bir jüriye Citewalk isimli projelerini sundular. Citewalk'ı, cep telefonunu kullanıcısının konum bilgisini makul bir şekilde kullanarak çeşitli içerik servislerini son kullanıcıya sunan bir platform olarak tanımlayan Bengi ve Etkin bu mobil uygulamayı tasarlarken kullanıcı odaklı bir yöntem kullandı.

İTÜ'lülerin Yarışma Başarıları

nwsimg 7859.gif
2008 yılında İTÜ'lü tasarımcılar bir dizi yarışmada ödüller aldı. Maral Kınran (ITU'05) İtalya'daki Samsung Young Design Award 2008 de, Politecnico di Milano'dan grup arkadaşı Stefania Berselli ile beraber birincilik ödülü kazandı. - Dış Ticaret Müsteşarlığı, TİM ve ETMK'nın düzenliği Design Turkey 2008 Ödülleri kapsamında "Divide and Cool" Bölünebilir Buzdolabı ile Fuat Arı (ITU'04) (Soner Ilgın ile beraber, Arçelik) "TURQUALITY® Tasarım Ödülü"; Seyman Çay (ITU'00) Lazer Donanımlı Ölçme, İşaretleme El Aleti (Melih Gürleyik ile beraber, Sola-Messwerkzeuge GmbH) ile "Üstün Tasarım Ödülü"; Kerem Tuncel (ITU'03) LCD Televizyon (Finlux), Emre Bingöl (ITU'03) 55.50 DT Traktör (Zafer Uluçay, Umut Yentür ve Onur Eryiğit ile beraber, Tümosan) ve Seyman Çay (ITU'00) Olympus Çamaşır Makinesi (Melih Gürleyik ile beraber, Vestel) ile "İyi Tasarım" ödülü almaya hak kazandılar. Ayrıca halen İTÜ EÜTB'de lisansüstü eğitimlerine devam eden Orhan Irmak, Özgür Mutlu Öz, Savaş Onur Eroğlu da "İyi Tasarım Ödülü" kazanan tasarımcılar arasındaydı. - Lale Taneri (ITU'04) İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2008 Metal Ürünler kategorisi, Profesyonel klasmanında 1.cilik ödülü alırken, Özlem Özler (ITU '04) de aynı yarışma ve klasmanda 3.cülük aldı. Yine aynı yarışmanın Elektronik ürünler kategorisi profesyonel klasmanında Ongun Bilsel (ITU '04) mansiyon aldı. - Demet Bilici (ITU '04) British Council ve İstanbul Modern işbirliğiyle bu yıl Türkiye'de ilk kez düzenlenen "Young Design Entrepreneur of the Year, Turkey" (Yılın Genç Tasarım Girişimcisi) yarışmasında "2nd runner up" olarak ilk 3 arasına girdi. - 2006 yılı mezunlarından Akın Bacıoglu (ITU'06) İtalya'da Promosedia International Design Competition yarışmasında mansiyon kazandı. - Ayrıca İTÜ EÜTB 1. sınıf öğrencisi Derya Taşbaşı Bosch tarafından bu yıl dördüncüsü organize edilen, "İçindeki Çocuğu Uyandır" Oyuncak Tasarım Yarışmasında 2. cilik ödülü almaya hak kazandı. Detaylar için bknz.

Dünya Endüstriyel Tasarım Günü / World Industrial Design Day İTÜ'de Kutlandı

widd08
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, ICSID tarafından 29 Haziran olarak ilan edilen Dünya Endüstriyel Tasarım Gününü bölümün kuruluşunun 15. yılında mezunlarıyla beraber kutladı. "ITU International Design Lectures" konferans dizisi kapsamında, Nokia Grup Tasarım Direktörü Dr. Eero Miettinen "The Future of Industrial Design " başlıklı bir sunum yaptı. "Dünya Endüstriyel Tasarım Günü" etkinlikleri Nokia'nın sponsorlugu, Icon tasarım dergisinin desteği ve Finlandiya Büyükelçiliği'nin himayesiyle gerçekleştirildi. Detaylar için tıklayınız.

Tasarım Hukuku İTÜ'de Tartışıldı.

ett1
İTÜ Endüstriyel Tasarım Toplantıları'nın onuncusu, 26 Mayıs 2008 Pazartesi günü İTÜ Taşkışla Binası'nda düzenlendi. Ankara Patent Gün Avukatlık ve İstanbul Patent Bürosu ile Fikri Sinai Haklar Dergisi ve İcon'un destegiyle düzenlenen toplantıda, "Yaratma, Hukuken Koruma, Yeni Tasarım Kanun Taslağındaki Düzenlemeler" tartışıldı. Detaylar için tıklayınız.

İTÜ Takı Tasarımı Platformu İlk Etkinliğini Gerçekleştirdi

taki tasarimi
24 Mayıs 2008, Cumartesi İTU Taşkışla Binası Salon 127'de "Turkiye'de Takı Tasarımı Eğitimi" konulu bir panel ve sonrasında forum gerçekleştirildi. Ayrıntılar için tıklayınız.

İTÜ öğrencileri Kraliçe Elizabeth'e projelerini sundu.

post 4 1210884615 thumb
İngiltere Kraliçesi Elizabeth, 15 Mayıs 2008 tarihindeki İstanbul ziyareti kapsamında İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde, Design Museum (Londra) işbirliğiyle düzenlenen ve 1851'den bu yana çağdaş tasarımın öyküsünü yedi kente (Londra, Viyana, Dessau, Paris, Los Angeles, Milano, Tokyo) ve bu kentlerin tasarım tarihindeki belirleyici konumlarına odaklanan "Tasarım Kentleri" sergisini gezdi. Sergiden çıkışta İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrenci ve mezunları Kraliçe Elizabeth'e İstanbul'u gelecekte uluslararası tasarım kentleri arasına sokacak genç Türk tasarım yetenekleri olarak takdim edildiler. Ayrıntılar için baglantıyı izleyiniz..

Tasarım Yönetimi: İTÜ Endüstriyel Tasarım Toplantıları IX

tasarim yonetimi
İTÜ Endüstriyel Tasarım Toplantıları'nın dokuzuncusu icon'la buluşma kapsamında ve Siemens destegiyle 14 Mart 2008 tarihinde İTÜ Taşkışla 127 nolu salonda gerçekleşti. Toplantıdaki sunum ve tartışmaları izlemek için tıklayın

İTÜ'den bir "Student World Star 2007"


İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Engin Hassamancı, Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği Student World Star 2007 - Ambalaj Tasarımı Uluslararası Öğrenci Yarışması'nda "Dünya Öğrenci Yıldızı" olarak seçilen ilk 4 kişi arasında yer aldı. Detaylı bilgi için tıklayın.

Frisian Sustainable Innovation Contest


İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencileri Gamze Derinöz, Eray Çaylı ve Engin Hassamancı, Hollanda'da düzenlenen Frisian Sustainable Innovation yarışmasında "frie.dome." projeleri ile "Public Prize" ödülü kazandılar.

İTÜ Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programı


Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programı, İTÜ'nün stratejileri le uyum içinde bir mükemmellik merkezi olmayı hedeflemektedir. Programın amacı yüksek düzeyde teknik bilgi ve araştırma becerilerine verilmesini hedefleyen, takı zanaatımızın gelenekleriyle beslenen ve çağın ihtiyaçlarına cevap veren bir eğitim anlayışıyla, sektörün gereksinim duyduğu yenilikçi ve yaratıcı tasarım profesyonellerini yetiştirmektir.
Detaylı bilgi için tıklayın.

Istanbul Tasarım Haftası'nda İTÜ Sergileri

OnlyPlanetTurkiye
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü İstanbul Tasarım Haftası'na (IDW 07) yüksek lisans programında Nokia işbirligiyle çalışılan "Only Planet Turkey" projesi ve Milano Tasarım Haftası'nda Salone Satellite'de yer alan "5 Duyu Istanbul / 5 Senses of Istanbul" projesi ile katıldı. "5 Duyu Istanbul" Türkiye'de ilk kez İstanbul Tasarım Haftası'nda sergilendi. "5 Duyu Istanbul" Projesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Nokia - İTÜ işbirliği

nokia logo
2006/2007 Akademik yılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Lisansüstü Programı bünyesinde, Nokia (Finlandiya) ile firmanın küresel düzeyde üniversitelerle işbirliği programı olan "Only Planet" kapsamında ortak bir çalışma gerçekleştirildi. "Only Planet" çalışmasına Türkiye'den katılan ilk ve tek okul olan İTÜ'nün Nokia ile gerçekleştirdiği "Only Planet Turkey" proje çalışmasının çıktıları için tıklayın.


İTÜ Öğrencisi Metin Kaplan "Electrolux Design Lab 2006" Yarışmasında Birincilik Ödülünü Kazandı

Electrolux Design Lab 2006 tasarım yarışmasında 37 ülkeden yüzlerce yarışmacı arasından ilk 9'a girerek finale kalan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Metin Kaplan, İspanya, Barselona'da yapılan nihai değerlendirmede jüri tarafından birinciliğe layık görüldü.
Electrolux Design Lab: www.electrolux.com/designlab

Tasarımla Rekabet: Finlandiya Örneği


İTÜ Endüstriyel Tasarım Toplantıları'nın yedincisi, Finlandiya Büyükelçiliği'nin işbirliği, University of Art & Design Helsinki (UIAH), ICON (Türkiye) Tasarım Dergisi ve ETMK İstanbul Şubesi desteğiyle "Competitive By Design: The Case of Finland - Tasarımla Rekabet: Finlandiya Örneği" başlığıyla 8 Aralık 2006 tarihinde İTÜ Taşkışla'da gerçekleştirildi. Finlandiya Büyükelçisi Maria SERENIUS'un açılışa bizzat katıldığı, UIAH Rektörü Prof. Yrjö SOTAMAA ve Nokia Design Director Eero MIETTINEN'nin de konuşmacılar içinde yer aldığı program "ETMK Tasarımla Kazananlar 2006 Ödül Töreni" ile sona erdi.

5 Senses of İstanbul / 5 Duyu İstanbul


"5 Duyu: İstanbul", İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Yüksek Lisans programının "Advanced Design Project" dersi kapsamında 2006 bahar yarıyılında gerçekleştirilmiş deneysel bir projedir. "İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek" (Yön: Fatih Akın, 2005) filminden ilham alan proje, tasarımcı Aziz Sarıyer ve bölüm öğretim üyeleri tarafından yürütüldü. İnci Mutlu, Tanju Özelgin ve Otto Von Busch gibi tasarımcılar da projenin farklı aşamalarında katkıda bulundular. Proje, yirmi iki öğrencinin katılımıyla dört ay sürdü. Tasarım konseptlerinden seçilenlerin prototipleri Nurus desteğiyle güz 2006 döneminde üretildi. "5 Duyu İstanbul" projesiyle İTÜ EÜTB SaloneSatellite (Salone del Mobile) ye 2. kez katıldı. Nisan 2007'de Milan Design Week kapsamında Salone Satellite'te sergilenen "5 Senses of Istanbul" Eylül 2007'deİstanbul Design Week'de de sergilendi.
Detaylı bilgi için tıklayın.

3. Ulusal Tasarım Kongresi - "Türkiye'de Tasarımı Tartışmak"


İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Ulusal Tasarım Kongre'lerin üçüncüsünü "Türkiye'de Tasarımı Tartışmak" başlığıyla 19-22 Haziran 2006 tarihleri arasında Taşkışla ve Lutfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirdi. Detaylı bilgi için tıklayın.
Kongre bildiri kitabının PDF kopyasını (18MB) buradan indirebilirsiniz.

İTÜ'lü Öğrencilerin Bombay Sapphire Başarısı

Bombay Sapphire tarafından düzenlenen uluslararası bardak tasarım yarışması'nda Türkiye finalistleri 1. Ferhan Egemen SUNAL (İTÜ'03), 2. Zeynep DİNÇ (İEÜ Lisans Öğrencisi), 3. Ece OVAÇAM (İTÜ 4. sınıf öğrencisi), 4. Mehmet KINDI (İTÜ Lisansüstü Öğrencisi) olarak seçildi. Bombay Sapphire Bardak Tasarım Yarışması Türkiye birincisi, Egemen Sunal, ülkemizi "N.O.N.E" adlı eseri ile 6 Nisan 2006 tarihinde, Milano'da her yıl düzenlenen ve dünyanın en ünlü tasarımcılarını biraraya toplayan çağdaş iç tasarım fuarı "Salone del Mobile"de gerçekleştirilecek "Bombay Sapphire Bardak Tasarım Yarışması" dünya finalinde 26 ülke arasında Türkiye'yi temsil etti.

İTÜ-İSO "KOBİ'ler için Endüstriyel Tasarım" Projeleri


KOBİ'ler için Endüstriyel Tasarım" Türkiye'de Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında KOBİ'lere yönelik ilk sistematik endüstriyel tasarım proje çalışmasıdır. Bu proje "EUT 492 Bitirme Çalışması" çerçevesinde İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencileriyle, endüstriyel tasarım tecrübesi olmayan İSO üyesi KOBİ'lerin 3 ay boyunca beraber çalışmasıyla gerçekleştirilmektedir. Proje ilk kez 2003 Bahar yarıyılında gerçekleştirildi, 2004, 2005, 2006, 2007 ve 2008 Bahar Yarıyıllarında İSO'nun talebiyle tekrarlandı. 6 yıl içinde 160'ın üzerinde KOBİ'nin katıldığı İTÜ-İSO "KOBİ'ler için Endüstriyel Tasarım" proje çalışmasının sonuçları yurtiçi ve dışındaki birçok toplantıda sunuldu ve tartışıldı. Proje uluslararası SEEdesign - Sharing Experience on Design Support for SMEs grubu tarafından "good practice in SME design support" kategorisinde değerlendirildi ve veri tabanına dahil edildi. Detaylı bilgi için tıklayın.

"UNIQUE" Home Accessories Sergisi İstanbul Design Week'te


2004-2005 güz yarıyılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı üçüncü sınıf öğrencileri tarafından gerçekleştirilen projeler 13-18 Eylül tarihleri arasında İstanbul Design Week 2005 kapsamında Galata Köprüsündeki İTÜ standında sergilendi. Detaylı bilgi için tıklayın.

Shared Surfaces for Future Workspaces


2004-2005 Bahar Yarıyılında, lisansüstü programımızdaki EUT 507e Advanced Design Project dersi kapsamında yapılan "Shared Surfaces for Future Workspaces" projesinin ayrıntılarını görmek için tıklayın.

Art Nouveau'nun Güncel Yansımaları


İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, UIA 2005 kapsamında gerçekleştirilen Art Nouveau'nun Güncel Yansımaları (Contemporary Reflections of Art Nouveau) konulu cam, seramik, takı, ayakkabı ve mobilya atölye çalışmalarını 30 Haziran-8 Temmuz 2005 tarihleri arasında Sultanahmet Darphane-i Amire'de sergiledi. Daha fazla bilgi ve sergiden görüntüler için tıklayın.

İTÜ Mezunları "10 Most Wanted Designers" Arasında...


Wallpaper* - International Design, Interiors and Lifestyle dergisi Temmuz/Ağustos 2005 sayısında yayınlanan "10 Most Wanted Designers" baslığı altında farklı ülkelerden en yetenekli, gelecek vadeden 10 genç tasarımcının tanıtıldığı bölümünde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun 2 tasarımcıya da yer verdi. İlgili haber için tıklayın

Milano Tasarım Haftasında İlk Türk Tasarımı Okulu

itu proje milano
İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü "Proje Milano" isimli öğrenci çalışmaları sergisiyle 2003 Nisan ayında Milano Uluslararası Mobilya Fuarının ünlü Salone Satellite pavyonunda yer alan ilk Türk tasarım okulu oldu. "Proje Milano" 2002 Güz Yarıyılında, 31 öğrencinin katılımıyla EUT 311 Ürün Tasarımı V stüdyo dersi kapsamında gerçekleştirildi. Tüm prototip, ulaşım ve diğer sergi giderleri proje paydaşı Koleksiyon Mobilya tarafından karşılandı. Proje Milano kataloğu ve projenin basındaki yansımaları için lütfen bağlantıyı izleyiniz.