Ana SayfaAkademik KadroLisans ProgramıLisansüstü ProgramıEtkinliklerLinklerİletişim

Üretken ve Paylaşıma Açık


İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ulusal ve uluslararası düzeydeki etkinlikleri; yerel ve küresel firma ve kurumlarla kurduğu yapıcı ilişkilerle sahip olduğu bilgi ve yaratıcı enerjiyi yenilikçi tasarım çözümlerine dönüştürmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.


Türk Endüstrisiyle el ele
2003 yılında Türkiye’de ilk kez Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmelere (KOBİ) yönelik bir üniversite-sanayi endüstriyel tasarım işbirliği çalışması - KOBİ’ler için Endüstriyel Tasarım - İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile beraber gerçekleştirilmiştir. KOBİ’lere yönelik çalışma İSO işbirliğiyle her yıl 2003-2012 yılları arasında düzenli olarak tekrarlanmıştır. 2014 yılından itibaren "KOBİ'ler için Endüstriyel Tasarım" işbirliği çalışması EUT413E Industrial Design V proje dersi kapsamında sektör odaklı olarak yeni bir boyut kazanmıştır. 2014-2015 Güz Yarıyılı'nda proje ISO üyesi beş oyuncak firması ile yürütülmüştür. Ayrıca ara sınıflarda farklı sektörel derneklerle KOBİ çalışmaları da yapılmaktadır.
İTÜ EÜTB endüstriyel tasarım ve ürün gelistirmeyi gündemine alan yerel firma ve kurumlarla eğitim, araştırma ve uygulama amaçlı işbirliklerinin geliştirilmesini daima öncelikli hedefleri arasında tutmaktadır. Bölüm 1993 yılından bu yana çeşitli firma, sektörel dernek ve kurumlarla işbirliği yaparak etkinlikler, eğitim ve araştırma projeleri gerçekleştirmiştir. Proje paydaşlarımız:


Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD)Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD)Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK)İstanbul Kuyumcular OdasıOfis Mobilyaları Sanayii ve İşadamları DerneğiTürkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği