Ana SayfaAkademik KadroLisans ProgramıLisansüstü ProgramıEtkinliklerLinklerİletişim
 
 
 

"Öğrenci Tasarlıyor, İşadamı Üretiyor"

İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Sanayi Odası el ele verdi, üç yıldır ortak projeye imza atıyor. Öğrenciler bitirme tezleri olarak sanayicilerin istediği ürünleri tasarlıyor, sanayici de bu tasarımları üretiyor. Üç yılda gerçekleşen proje sayısı 80.

Sanayi ve üniversite işbirliğinin en önemli örneklerinden birisinin altında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) imzası bulunuyor. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü son sınıf öğrencileri İSO üyesi sanayiciler için üç yıldır onların ihtiyaçlarına göre ürün tasarlıyor, sanayiciler de bu ürünleri yaşama geçiriyor.
Daha önce endüstriyel tasarım tecrübesi olmayan, bünyesinde tasarımcı çalıştırmayan ve daha önce bir endüstriyel tasarım hizmeti almamış Küçük ve Büyük Ölçekli Sanayi İşletmeleri (KOBİ) ilk kez üniversite ile bu proje sayesinde tanışıyor. Öğrenciler proje sayesinde tasarımları yaşama geçtiği için memnun. İlk kez üniversite ile ortak proje üreten sanayiciler ise sonuçları görünce bundan sonra da üniversitelerden destek almaya kararlı.

Bu projede KOBİ'ler ile İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencileri "Bitirme Projesi Dersi" kapsamında bir araya geliyor ve 3 ay boyunca birlikte çalışıyor. Öğrenciler bu firmaların pazarda karşılaştıkları fırsat ve tehditleri temel alarak, firmalar tarafından üretilebilecek ve satılabilecek yeni bir ürünün endüstriyel tasarımını ve projelendirilmesini yapıyor. Üç yıl önce İSO ile birlikte "KOBİ'ler için Endüstriyel Tasarım" adıyla başlayan bu projede şimdiye kadar 80 öğrenci 80 KOBİ ile çalıştı. Tasarıların birçoğu sanayiciler tarafından yaşama geçirildi ve üretime başlandı.

Deneyim Kazansınlar İstedik

Projenin koordinatörü İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Alpay Er üç yıldır öğrencileri KOBİ'lerin tasarım problemlerini konu alan projeler yapmaları konusunda teşvik ettikleri söyledi: "Mevcut durumuyla tasarım eğitimi KOBİ'lerin ihtiyaçlarını algılamaktan uzak. Bu durum genç tasarımcıların bu gerçeklikle başa çıkabilecek bilgi ve becerilerle donatılmasını engelliyor. Bu yüzden, İTÜ'de öğrencilerin mezuniyetleri öncesinde mutlaka bir KOBİ odaklı tasarım projesi yaparak, bu deneyimi kazanmalarını istedik." Alp, KOBİ'ler ve tasarımcıları biraraya getiren bir piyasa mekanizmasının henüz oluşmadığına ve işbirliğinin herhangi bir teşvik mekanizması tarafından da desteklenmediğini belirtti. Çeşitli ülkelerde özellikle AB'de endüstriyel tasarımla KOBİ'ler arasındaki işbirliğinin teşvik mekanizmaları ile desteklendiğini anlatan Alp, "Bu sorun, İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri tarafından üniversite-sanayi işbirliği perspektifi içinde ele alınması gereken, mesleki olduğu kadar toplumsal sorumluluk alanımıza da giren bir konu olarak değerlendirildi" diye konuştu.

Öğrencilerin Sanayiciler İçin Tasarladığı Bazı Ürünler


Üniversitenin Kapısını Çalacağım

Renk Dimli Star Oyun Aletleri'nin sahibi ve kahvehaneler için çay ocağı üreten Muammer Ömeroğlu için çay ocağı tasarladı. Üç ay firma ile çalışan Renk'in hazırladığı tasarımı Ömeroğlu üretti. İSO aracılığıyla üniversite ile bağlantıya geçtiğini anlatan Ömeroğlu, "Bugün kullanılan çay ocakları tam pratiklik sağlamıyor. Yalnızca bir bölümü kullanılabiliyor. Ben ise tam anlamıyla kullanılacak bir ocak istiyordum. Renk'in benimle çalışmasına karar verildi. Ne istediğimi anlattım. İki bölümünde de kahve cezvelerinin yer aldığı bu ocağı tasarladı. Çok kullanışlı, tescil ettirip, hemen seri üretime geçeceğim" diye konuştu. Ömeroğlu, ilk kez üniversite ile ortak proje gerçekleştirdiğini vurgulayarak, "İtiraf etmek gerekirse bu kadar başarılı bir çalışma beklemiyordum. Bundan sonra da üniversitenin kapısını çalacağım" dedi.

Ürünü Tasarladı, İşe Başladı

Seçil Uğur da plastik mutfak eşyaları üretimi yapan Solmaz Mercan Mutfak Eşyaları için yumurtalığı, sürahisi içerisinde olan 6 parçadan oluşan plastik malzeme kullandığı bir mutfak araçları seti hazırladı. Üç ay firma ile birlikte tasarımını yaşama geçirmek üzere çalıştı. Genel Müdür Yardımcısı Hatice Bekçibaşı ve Tasarım Bölüm Müdürü Emin Özdemir Seçil'in tasarımını yaptığı seti çok beğendiklerini, kullanışlı bulduklarını ve üreterek, satışa sunacaklarını söyledi. Hatice Bekçibaşı, "Bundan sonra da Seçil ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz, kadromuza alacağız" diye konuştu. Bekçibaşı, daha önce üniversiteden destek alan bir arkadaşının tavsiyesi üzerine projeye katılmaya karar verdiklerini dile getirdi.

Çayı Otomatik Demletti

Maral Kınran da çay ve kahve makineleri üretimi gerçekleştiren Bayındır Elektrik için elektrikli otomatik çay demleme makinesi yaptı. Maral'ın tasarladığı ve firma tarafından üretilen makinede su kaynadıktan sonra otomatik olarak üst bölümdeki demliğe geçiyor ve 12 dakikada çayı demliyor. İstenildiği takdirde alt bölüm sadece su kaynatmak amacıyla da kullanılabiliyor. Maral çay demleme makinesinin yanında bir de elektrikli kahve cezvesinin tasarımını yaptı. Muammer Bayındır sonuçtan memnun olduğunu ifade ederek, "Hem çay makinesini hem de cezveyi üretmeye başlayacağım ve Maral ile birlikte çalışmaya devam edeceğim" diye konuştu.

Amaç Üniversite ile Projeleri Yaygınlaştırmak

İSO Başkanı Tanıl Küçük projenin üniversite-sanayi işbirliği için çok iyi bir örnek olduğunu belirtti. Türkiye'de işbirliğinin iyi işlediğini söylemenin mümkün olmadığını vurgulayan Küçük, "Bu proje ile üniversite, bilgilerini fiilen kullanılabilir uygulamalara dönüştürmüş oldu. Sanayicilerimiz de ihtiyaç duydukları tasarım katkısını üniversitelerimizden almış oldular. Proje, her iki taraf için de son derece yararlı sonuçlar üretti. Amacımız, benzeri projeleri üniversitelerimizin diğer bölümleri ile de gerçekleştirerek yaygınlaştırmak" dedi.

Proje sayesinde öğrencilerinin sanayi kuruluşlarında gerçek projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan Küçük, bu sayede tasarım imkanları sınırlı sanayi kuruluşlarının rekabet gücü elde etmede çok önemli olan endüstriyel tasarımda, üniversite öğrencilerinin de mezun olmadan sanayide tecrübe elde ettiklerini belirtti. Projenin olumlu sonuçları görüldükten sonra üyelerin ilgisinin artığını anlatan Küçük, "Bugüne kadar 80 firma projeden yararlandı. Sayısının yüksek olmamasının nedeni firma sayısının mezun olacak öğrencilerle sınırlı olması" diye konuştu.

Referans, 21 Haziran 2005